Унаслідок воєнних дій в Україні пошкоджені найбільш родючі ґрунти, – науковець
На сьогодні в Україні внаслідок бойових дій найбільшого пошкодження зазнали найродючіші ґрунти. Усього нині налічується 17 видів деградації ґрунтів унаслідок бойових дій, і кожен вид має 5 ступенів деградації.
Про це розповів кандидат сільськогосподарських наук, завідувач відділу грунтових ресурсів ННЦ «Інститут грунтознавства та агрохімії ім. О. Н. Соколовського Вадим Соловей у ході конференції «Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості?», організованої компанією «БТУ-Центр», інформує кореспондент AgroTimes.
«У місцях, де нині йдуть бойові дії, там ґрунти дуже важкого гранулометричного складу. Як правило це легка глина. З одного боку це найбільш родючі наші ґрунти, що були найбільше забезпечені поживними речовинами й мали найкращі агрофізичні властивості, а з іншого боку – вони неглибокі за профілем (від 50 до 80-90 см). Тобто вирва – це повністю знищений ґрунтовий профіль, не кажучи вже про хімічне забруднення», – пояснив Вадим Соловей.
Стан грунтів, де нині йдуть бойові дії, вчені можуть вивчати лише за супутниковими знімками. А, наприклад, в частині Харківської області, яка рік тому була звільнена від російської окупації, у науковців з’явилася можливість детальніше вивчити забруднення.
Так, за словами Вадима Солов’я, найбільші пошкодження там співпадають із місцями найактивніших бойових дій Другої світової війни – поблизу Ізюма, на північних околицях Харкова. Тоді чорноземи зазнали великих пошкоджень і зараз.
«Наприклад, якщо взяти Харківський район, де були бойові дії, там 35-40% ґрунтового покриву пошкоджено не лише механічним шляхом чи хімічними забрудненнями, а й погіршені агрохімічні властивості ґрунту. Йдеться, зокрема, про ущільнення через проходження важкої техніки. Це було ранньої весни, коли був перезволожений ґрунт. Зазвичай одного року достатньо, щоб грунт самовідновився, але в цьому випадку минуло вже більше року, а відновлення не відбулося. Тому лише для розущільнення ґрунтів потрібно щонайменше 2-3 роки», – додав науковець.
Раніше було названо потенційні способи відновлення пошкоджених через війну ґрунтів.