Теплові насоси для пташників: ефективні, але дорогі
Теплонасосне устаткування для обігрівання пташників дозволяє зменшити викиди вуглекислого газу і водяних парів у повітря завдяки відсутності обігрівачів прямого згорання палива. Це позитивно впливає на продуктивні показники птиці, дає можливість зменшити рівень вентиляції, а отже, й витрати на цей процес, пише журнал «Наше птахівництво».
Так, корейські вчені проводили дослідження у двох пташниках-бройлерниках розміром 13 × 69 м і місткістю 17 тис. голів кожний. Один і них було обладнано обігрівачами прямого нагрівання на рідкому паливі, інший – системою обігрівання на основі теплових насосів, однак у початковий період вирощування і в цьому пташнику застосовувалися обігрівачі на рідкому паливі.
Джерелом низькопотенційного тепла для теплових насосів слугували ґрунтові води. Тепло відбирали глибинним водяним зондом. Тепле повітря, підігріте теплонасосним устаткуванням, подавали в пташник через пластиковий повітропровід.
У результаті теплові насоси підтримували в пташнику необхідні температурні режими більшу частину періоду вирощування, знизили вміст вуглекислого газу й аміаку в повітрі, покращили показники вирощування курчат-бройлерів, зменшили енерговитрати і вартість енергоносіїв.
Незважаючи на позитивний ефект, теплонасосне устаткування дуже дороге й вимагає значних площ угідь для розміщення ґрунтових або водяних колекторів. Крім того, система може потребувати додаткового джерела тепла в холодних умовах, хоча й короткочасно.
До того ж у країнах, де широко впроваджувалися теплонасосні технології, було суттєве державне підтримання: двоставкові тарифи на придбання електроенергії, субсидії покупцям теплонасосної техніки, субсидії та гранти виробникам теплонасосного обладнання та фірмам, які впроваджують теплонасосні технології, податкові й кредитні пільги.