Засміченість кукурудзи мікотоксинами становить загрозу для птиці
Синтез мікотоксинів із моменту росту зернової культури й до згодовування зерна тваринами великою мірою залежить від стану навколишнього середовища та вологості.
Так, торік вологе літо й осінь, коли зерно кукурудзи збирали навесні цього року, створили ідеальні умови для розвитку грибів роду Fusarium. Це стало причиною забруднення зерна мікотоксинами, зокрема трихотеценами: дезоксиніваленолом (ДОН), токсином Т-2 тощо.
На цьому наголосила Оксана Брезвин, професорка ДНДКІ ветеринарних препаратів і кормових добавок, на Міжнародному практичному форумі Poultry Farming..
Гриб Fusarium graminearum широко розповсюджений, колонізує пожнивні рештки, на яких патоген і зимує. В польових умовах пік перенесення аскоспор цього гриба вітром припадає на сезон дощів і на період після них, зазначила вона.
«З усіх зразків кукурудзи, що надходили на дослідження, у 50% рівень засмічення мікотоксинами був до 500 мкг, а в 45% ще вищим, – розповіла Оксана Брезвин. – Максимальне зафіксоване забруднення становило 10000 мкг ДОНу. Якщо не враховувати це екстремальне значення, середня доза – 655 мкг, що надто загрозливо для тварин у виробничих умовах».
Забруднення такого рівня, особливо за наявності інших мікотоксинів, пригнічує імунну систему, знижує показники продуктивності, що призводить до серйозних економічних затрат у птахівництві, бо основа раціону птиці – саме зернова група кормів, підкреслила Оксана Брезвин.
Як повідомлялося, поки немає методу, який зробить уражений мікотоксинами корм безпечним.