Які головні провокатори пододерматиту в птиці
Одним із основних чинників, що провокує в птиці дерматит подушечок лап (пододерматит, контактний дерматит) є підвищена вологість підстилки.
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
Тривале утримання на вологій підстилці розм’якшує шкірний покрив лап, вони стають більш сприйнятливими до уражень. На вологій підстилці дрібні подряпини на шкірі стають постійними ранами. Фекалії в підстилці сприяють поширенню інфекції та запаленню на цих слабких ділянках.
Уражена птиця потребує додаткових поживних речовин для загоєння ран і безперервного відновлення шкірного бар’єра. Водночас погіршити її стан може дефіцит вітамінів, амінокислот і мікроелементів.
Іншим аспектом, що впливає на частоту дерматитів, є оперення птиці. Відомо, що оперення курей-несучок зменшується з віком через брак поживних речовин або несприятливу поведінку, наприклад, розкльовування і виривання пір’я з подальшим його поїданням. Останнє часто є ознакою дефіциту метіоніну в раціоні птиці.
Незалежно від причини втрати пір’я, кури з поганим оперенням втрачають більше тепла. Тому їхньому організму доводиться самостійно виробляти більше тепла і, відповідно, більше їсти, щоб компенсувати ці втрати енергії. Отже, погане оперення знижує ефективність перетворення корму, тобто збільшує показник конверсії корму.
Кури з поганим оперенням можуть споживати на 19% більше корму, ніж птиця з добрим пір’яним покривом: плюс 23 г корму на голову на день.
Погане оперення значно збільшує витрати на корм, особливо взимку. Один зі способів запобігти погіршенню оперення – зменшити ризики дефіциту поживних речовин.
Як повідомлялося, радіальний обігрів пташника зменшує вологість підстилки на 3-5%.