Як різноглибинний безполицевий обробіток впливає на стан ґрунту, – дослідження
Систематичний різноглибинний безполицевий обробіток ґрунту створює гетерогенний за родючістю оброблюваний шар.
Про такі результати досліджень, проведених на Агрономічній дослідній станції, пише журнал The Ukrainian Farmer.
У південному сухому Степу та в посушливі роки в Лісостепу в період сівби озимих і ярих культур такий обробіток проти диференційованого поліпшує режим вологості верхнього оброблюваного шару.
В цьому самому шарі близькі до оптимальних величин щільність будови, загальна пористість і повітромісткість, проявляється тенденція до підвищеного вмісту в ньому, як порівняти з оранкою, органічної речовини.
За безполицевого обробітку ґрунтів в оброблюваному шарі істотно зростає біологічна активність (унаслідок переважного розміщення в ньому внесених добрив, кореневих систем, побічної продукції та сидератів), що веде до збільшення кількості мікроорганізмів з автотрофним типом живлення.
Одночасно такий обробіток призводить до ущільнення нижніх частин оброблюваного шару ґрунтів, істотного зниження вмісту в них кореневої системи рослин і біологічної активності.
Уже на третій-четвертий роки проведення беззмінного різноглибинного безполицевого обробітку ґрунту проявляється диференціація оброблюваного шару за родючістю, зменшується глибина активної частини кореневмісного шару, що супроводжується зниженням продуктивності угідь, різким зменшенням тривалості післядії органічних добрив через активні процеси мінералізації у верхньому шарі ґрунту.
Через зосередження у верхньому 0–10 см шарі мінеральних добрив, зокрема фізіологічно кислих форм, зростає їх відносна іммобілізація й виникає локальне підкислення ґрунтів.
Нагадаємо, ефективний безполицевий обробіток ґрунту вимагає певних налаштувань техніки.