Тваринництво

Вакцинація проти хвороби Марека не захищає птицю від зараження вірусом

Специфічна профілактика хвороби Марека передбачає вакцинацію добових курчат в інкубаторі. Це – один із найкращих методів профілактики, але вакцинація не захищає птицю від зараження вірусом, а тільки запобігає розвитку пухлин у внутрішніх органах і паралічу.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Оскільки імунітет проти хвороби Марека формується на 7-10-ту добу, надзвичайно важливо забезпечити ідеальні ветеринарно-санітарні та гігієнічні умови утримання в цей період та санацію яєць перед інкубацією.

Якщо у стаді персистує вірус інфекційної анемії, це може спровокувати формування недостатнього імунітету навіть за дотримання всіх зазначених чинників.

Нині рекомендується вакцинувати птицю в добовому віці та ревакцинувати в проміжку 14-21-ї доби. Щеплену птицю слід утримувати ізольовано.

Імунітет у вакцинованого поголів’я утворюється на 21-28-му добу, але контроль ефективності вакцинації обов’язковий.

Зазвичай застосовують живі вакцини кількох типів:

– вірус-вакцини з атенуйованого вірусу серотипу 1, який вакцинована птиця не поширює у довкіллі;

– авірулентний частково атенуйований вірус серотипу 2, який має залишкову вірулентність для генетично сприйнятливих курчат (він швидко поширюється горизонтально);

– природні неонкогенні віруси серотипів 2, які застосовують у бівалентних вакцинах;

– авірулентний вірус серотипу 3, відомий як вірус герпесу індиків – єдиний вакцинний вірус, що вдається відділити від культуральних клітин і ліофілізувати.

Для профілактики хвороби Марека пропонуються і вітчизняні, й імпортні вакцини.

Нагадаємо, захворюваність на хворобу Марека у невакцинованої птиці може сягати 60%.