Фермер поділився досвідом вирощування сільгоспкультур без міндобрив на no-till
Торік в СФГ «Дослідне» на Полтавщині мали досвід вирощування всіх культур без міндобрив, адже порахували, що навіть за максимальної прибавки врожайності їх вартість не окупиться. Відтак, отримати достойний урожай господарству допомогла технологія no-till, яку тут застосовують з 2011 року.
Таким досвідом поділився голова господарства Володимир Мокляк у своїй колонці на AgroTimes.
«Зазвичай працюємо переважно з рідкими добривами. Наприклад, до війни ми використовували в середньому 800-1000 тонн КАС щороку. Торік 100 кг КАС коштувало 3,5-3,7 тис. грн – такі мали б бути потенційні витрати на 1 га, а якщо врахувати витрати на їх унесення, то навіть і більше. Така норма внесення КАС за наших умов дає прибавку врожайності, зокрема, пшениці на рівні близько 5 ц/га. Вартість пшениці в той час була 5-6 тис. грн за тонну», – зазначив аграрій.
Схожа ситуація була і з іншими культурами, тож у господарстві порахували, що витратити близько 30 млн грн на добрива недоцільно і ризикнули відпрацювати сезон повністю без них.
В результаті отримали 8 т/га кукурудзи (на деяких полях було й до 10 т/га), сої – 3 т/га (подекуди було 3,2 т/га), соняшнику – 3 т/га, озимої пшениці – 4,2 т/га. При цьому показники урожайності на контрольних ділянках із застосуванням оранки були помітно нижчі.
«Тож якщо за сприятливих умов оранка ще може позмагатися з no-till, то, наприклад, за дефіциту вологи або ж коштів перевага нульової технології очевидна», – додав Володимир Мокляк.
Раніше повідомлялося, як формують структуру посівних площ у СФГ «Дослідне».