Агрономія

Які особливості застосування післяжнивної форми сидерації

Які особливості застосування післяжнивної форми сидерації

Найпоширеніша форма сидерації – післяжнивна, адже для неї звільняються значні площі після збирання ранніх хлібів. Вирішальне значення для цієї форми мають запаси вологи в ґрунті.

Про такі результати досліджень пише заступник директора з рослинництва ТОВ «Прогрес» Олександр Антоновський у журналі The Ukrainian Farmer.

Для зменшення її втрат обробіток ґрунту має бути проведений у найстисліші строки й бажано із залишенням подрібнених решток попередньої культури на полі з додатковим унесенням на 1 т соломи 10 кг мінерального азоту.

Фото 1. Результат застосування сидеральних культур і міндобрив

На фото 1 видно результат, який було отримано на полі, де вносили просто мінеральні добрива: фосфор калій – з осені під обробіток ґрунту, а також, де було висіяно по сидеральній культурі. Це – приблизно середина серпня.

«По мінеральному добриву, де була відкрита земля, ми спостерігали ліміт вологи, накопичення було меншим, тому результат гірший, ніж по сидератах. У 2022 році отримали хороший сидерат», – зазанчив фахівець.

Цього року, за його словами, навіть по соняшнику й кукурудзі, яку висіяли по сидеральних культурах, можна побачити, що результати будуть кардинально кращими (фото 2). Кукурудза випереджає проти мінерального живлення десь на 2–3 листки.

«Утім, цьогоріч маємо великі проблеми з вологою: з квітня випало всього п’ять міліметрів опадів. Крім того, нинішнього року ми заклали досліди з рідкими та твердими добривами. Це тільки передстартові добрива, які вносять із сівбою (фото 3).

Нагадаємо, для проміжних посівів сидератів украй важлива сума ефективних температур.

Фото 2 і фото 3.