Агрономія

Ефективні опади суттєво покращили вологозапаси орного та метрового шарів ґрунту

Ефективні опади суттєво покращили вологозапаси орного та метрового шарів ґрунту

У червні та на початку липня агрометеорологічні умови вегетації сільськогосподарських культур були порівняно сприятливими. На більшій частині території країни у зазначений період кількість опадів становила від 20 до 170 мм (27-150% від норми).

Про це йдеться в Аналітичній довідці НААН про агрометеорологічні умови та стан посівів сільгоспкультур.

За даними Укргідрометеоцентру, середня обласна кількість опадів у Чернігівській, Херсонській, Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській областях становила 125-150 % місячної норми (60-172 мм), у Сумській, Київській, Житомирській, Рівненській, Волинській та Закарпатській областях червнева кількість опадів була близькою до норми (60-93 мм). Найменше опадів відмічалося на Черкащині та у Запоріжжі – 27-37 % норми (20-23 мм). У решті областей кількість опадів склала 56-78 % норми (36-65 мм).

За даними наукових установ НААН, за першу декаду липня у Київській області кількість опадів становила 4 мм, у Житомирській – 5 мм, у Львівській – 50,6 мм, у Сумській – 15 мм.

Ефективні опади суттєво покращили вологозапаси орного та метрового шарів ґрунту. Загалом на даний час запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту під озимими зерновими культурами у західних, на багатьох площах північних, окремих площах центральних та східних областей оцінюються як надлишкові (81-120 мм продуктивної вологи і більше) для періоду формування та наливу зерна.

На окремих площах Київської, Чернігівської, Сумської, Полтавської, Черкаської, Кіровоградської, та Дніпропетровської областей запаси продуктивної вологи оцінюються як недостатні та незадовільні для цього періоду і становлять менше 50 мм, що може подекуди призвести до зниження маси зерна. На решті площ запаси продуктивної вологи оцінюються як оптимальні (52-75 мм).

Нагадаємо, суми ефективних температур повітря подекуди були нижчими за середні багаторічні.