Свині, які перехворіли на аскароз, набувають імунітету
Патогенність збудника аскарозу свиней – Ascarіs suum – змінюється залежно від стадії його розвитку й інтенсивності інвазії, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Личинки небезпечніші за дорослих паразитів. Патогенна дія під час міграції личинок поєднує механічний, алергічний та інокуляторний чинники.
Міграція личинок аскариди триває 2-3 тижні. У цей період у свиней часто спостерігають алергійні явища: шкірні висипи, еозинофільні інфільтрати в легенях, задишку, блювання.
Інвазія важче протікає в поросят, що перебувають у стані гіповітамінозу й особливо за браку вітаміну А.
Патогенна дія в період розвитку збудника в кишках значно слабша. Трапляються випадки проникнення паразитів із кишок у великі жовчні ходи печінки, у протоку підшлункової залози, що спричинює різноманітні патологічні процеси в органах. У статевозрілій стадії паразити можуть закорковувати кишки, а іноді й розривати їхні стінки, пригнічувати кишкову та панкреатичну секрецію. Також вони зумовлюють запалення слизової оболонки кишок, атрофію ворсинок.
Свині, які перехворілі на аскароз, набувають імунітету. Він спрямований в основному проти личинок. Організм свиней реагує на подразнення посиленням реактивності, що супроводжується виробленням антитіл та інших захисних пристосувань.
У крові поросят антитіла виявляються реакцією преципітації через 5-10 діб після зараження. Найвища їх концентрація спостерігається на 20-30-ту добу, а через 90-100 діб вони зникають.
Нагадаємо, яйця збудника аскарозу свиней досить стійкі до умов зовнішнього середовища.