Тваринництво

Ознаки токсичної дистрофії трапляються в різні періоди ембріогенезу птиці

Ознаки токсичної дистрофії можуть виникати в різні періоди ембріогенезу птиці і є дуже різноманітними. Так, у передплідний період спостерігається загибель яйцеклітини через порушення у співвідношенні рН білка та жовтка – так званий окислювальний стрес.

За таких обставин (підвищення кислотності жовтка) порушується формування нової плазми, а процес старіння бластодиску пришвидшується, пише журнал «Наше птахівництво».

Загибель зародків птиці відбувається в ранньому ембріогенезі. Такі яйця належать до  «хибно» незапліднених: коли запліднення відбулося, зародок почав розвиватися, але через токсичність середовища загинув на ранній стадії розвитку.

На овоскопуванні (без розтину відходів першого міражу) такі яйця зараховують до незапліднених, хоча запліднення й відбулося. Таким чином виробники спотворюють результати контрольних заходів.

Надалі в яйцях, уражених токсинами, зародки яких не загинули на ранній стадії, розвиток триває, але особини з них мають явні ознаки недорозвиненості, з невикористаним білком і жовтком, з недостатнім розвитком плідних оболонок (на фото).

Крім того, токсини, що містяться у високих концентраціях у підзародковій плазмі, вибірково впливають на генетичний потенціал зародка, спричиняючи ембріональні виродження, проявлені в різному ступені важкості.

Важкість патологоанатомічних змін за токсичної дистрофії/ембріомікотоксикозі залежить і від кількості токсину. Так, за хронічного токсикозу симптоматичним є накопичення в прямій кишці рідкого посліду, забарвленого жовчними пігментами в яскраво-зелений колір. У молодняку на виводі виділяється яскраво-зелений меконій, який забарвлює шкаралупу яєць, що знаходяться поряд, у зелено-трав’янистий колір. Уважається, що цей факт – найхарактерніший за мікотоксикозу в пізньому ембріогенезі.

Раніше ми повідомляли, як аурофузарин позначається на морфологічних якостях курячих яєць.