Застосування «драконівських» санкцій за аграрними розписками буде обмежено судами, - думка
9 березня 2023 року у справі № 902/317/22 Верховний Суд (у складі колегії суддів Касаційного господарського суду) визначив певні орієнтири щодо розміру штрафів та пені, що підлягають сплаті за аграрними розписками.
Про це повідомляє пресслужба Проєкту «Розвиток доступу агросектору України до ринків капіталу».
У цій справі, згідно з умовами фінансової аграрної розписки, кредитор вимагав сплати: (1) основної суми; (2) пені (у розмірі подвійної ставки НБУ);
(3) штрафу (30%); (4) пені за прострочення (36%); (5) втрат від інфляції.
Керуючись принципом «справедливості, добросовісності та розумності» (а не лише принципом «свободи договору»), суд задовольнив вимоги кредитора (1) та (5) повністю, але суттєво (на 90%) зменшив суму вимог (2), (3) та (4).
«Ця справа свідчить про те, що застосування «драконівських» санкцій за аграрними розписками, швидше за все, буде обмежено судами. Штраф та пеня, передбачені аграрними розписками, мають бути обґрунтованими», – зазначають у Проєкті.
На думку Проекту, рішення Верховного Суду має позитивний вплив на використання аграрних розписок у сформованій ринковій практиці та забезпечує стале правове середовище для операцій з аграрними розписками та подальшому розвитку інструменту.
Нагадаємо, найчастіше аграрні розписки видають під заставу пшениці. Також ми писали, що Рівненщина – лідер за залученими обсягами фінансування через аграрні розписки.