Як досягти максимальної ефективності в підживленні курячим послідом
Для безпосереднього внесення на полі пташиного посліду з птахофабрик не варто поспішати брати підстилковий або нативний пташиний послід. Це найконцентрованіше органічне добриво містить у нативному стані до 12 кг/т загального азоту (у підстилковому гноєві – 5 кг/т), до 6 кг/т загального фосфору або калію, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Проте свіжий послід промислових птахофабрик і навіть із буртів, що пролежали тривалий час, є високотоксичним через уміст у ньому гнилісних речовин – скатолу, індолу, меркаптанів.
Тільки після проходження біоконверсії (компостування) він стає високоефективним органічним або органо-мінеральним добривом. Унесений на полі свіжий послід пригнічує розвиток сільгоспкультур аж до того часу, коли в ґрунті завершиться мінералізація органічної речовини.
Свіжий послід, унесений з осені, не є гарантією високої ефективності наступного року, адже його дози зазвичай становлять 6–8 т/га й економічно невигідні, як порівняти з новим поколінням органо-мінеральних біоактивних добрив (ОМБД), виготовлених за комплексною технологією, адже їх дози не перевищують 1–2 т/га за основного їх внесення.
Сучасні технологічні лінії й рецептура ОМБД, яку розробив відділ агрохімії ННЦ «Інститут землеробства НААН», створюють усі умови для одержання високоефективних полікомпонентних добрив на засадах безвідходних технологій. Значний економічний ефект забезпечать локальний і рядковий способи внесення у невисоких дозах (0,12–0,5 т/га).
Нагадаємо, пташиний послід за удобрювальними якостями перевершує гній.