Агрономія

Як ФГ «Анастасія» захищає посіви від шкідників і хвороб без ЗЗР

ФГ «Анастасія» на Дніпропетровщині захищає посіви сільгоспкультур від шкідників і хвороб без застосування ЗЗР, покладаючись на природний баланс, а точніше – харчовий ланцюжок.

Таким досвідом поділився голова господарства Андрій Усов в інтерв’ю в журналі The Ukrainian Farmer.

«Спершу навесні прокидаються шкідники-фітофаги, які харчуються рослинністю. Так, вони завдають певної шкоди, але згодом їх поїдають ентомофаги. А якщо ти обробиш посіви хімією, то знищуєш і шкідника, і корисних комах. У природі є баланс. Тому ентомофаги не можуть повністю знищити шкідників, бо наступного року їм нічого буде їсти. Але заподіяна фітофагами шкода не така велика, щоб її компенсувати прибутком від урятованого врожаю внаслідок хімічної обробки посівів», – пояснює аграрій.

Затрати на хімію, за його словами, завжди перевищують невеликі втрати врожаю від пошкодження шкідниками. В усякому разі не буває таких спалахів, які знищили б увесь урожай.

Біологічні препарати проти шкідників у господарстві також не застосовують, бо вони часто працюють і проти шкідників, і проти ентомофагів. Зокрема, й проти ґрунтових шкідників.

«Я, бувало, сперечався з ученими, які пропонують біологічні методи боротьби з ґрунтовими шкідниками. Якщо біота вивчена тільки на 3%, то як можна вносити живі організми й бути впевненим, що вони не нашкодять? Можливо, «класикам» це підходить, якщо припустити, що вони хімією все живе в ґрунті знищили – тоді живі бактерії їм допоможуть. А за нашої технології (no-till, – ред) природа сама себе лікує», – зазначив Андрій Усов.

Щодо хвороб тут діють аналогічно, біофунгіциди також не застосовують. Адже хвороби поширюють живі організми – гриби та бактерії, вони також мають свій харчовий ланцюжок.

«От ми розкидаємо органіку, і там, де добрив на ґрунт упало більше, пшениця росте краще. Але на ній ви не побачите ні хвороб, ні шкідників — парадокс, бо рослина велика, яскрава. Тільки їсти. Секрет у тому, що в ній багато цукрів, яких комахи не можуть перетравлювати. Навіть коли є пошкодження шкідниками, то рослина додатково виробляє більше гормонів і ще краще розвивається. Головне, щоб не переривався харчовий ланцюжок, тоді не буде спалахів хвороб чи шкідників. А невеликі пошкодження стимулюють більший урожай», – додав Андрій Усов.

Нагадаємо, ФГ «Анастасія» на Дніпропетровщині застосовує нетиповий підхід до no-till.