Агрономія

Як підготувати ґрунт до сівби ріпаку, – досвід

Як підготувати ґрунт до сівби ріпаку, – досвід

Якість підготовки ґрунту під озимий ріпак значною мірою залежить від подрібнення та рівномірного розподілу рослинних решток попередника під час його збирання.

Про це повідомляють в компанії «Агрейн».

«Універсального рішення у виборі способу обробітку ґрунту немає. Спосіб вибирають, виходячи з типів ґрунту, схильності його до вітрової та водної ерозії, попередньої культури, набору техніки, який є в господарстві, а також проміжком часу між збиранням попередника та посівом озимого ріпаку», – зазначив заступник головного агронома агрогрупи «Агрейн» Тарас Корнієнко.

За його словами, основні проблеми українських ґрунтів – це ерозія, ущільнення та несприятливі зміни структури. В цьому плані варто звернути увагу на сучасні технології обробітку ґрунту, які дають змогу частково компенсувати дефіцит вологи. Справа в тому, що насіння ріпаку – дуже дрібне, і потребує, аби його поклали у вологу розпушену землю на глибину 2-3 см, без порожнин.

«Для кожного регіону може бути свій спосіб обробітку ґрунту. Наприклад, на Черкащині ми застосовуємо оранку, на Житомирщині і Чернігівщині – глибоке рихлення і дискування, а на Одещині переходимо на strip-till. Поступово відходимо від оранки, замість неї застосовуємо технологію strip-till під соняшник, ріпак і кукурудзу на зерно. У посушливих умовах для підготовки ґрунту під озимий ріпак найчастіше застосовуємо дискові агрегати для лущення стерні. За використання глибокорозпушувачів отримуємо якісне розпушення без перевертання та зміщення ґрунтових шарів, збереження вологи, тому що нижній вологий шар залишається внизу, руйнування плужної підошви (за наявності), збільшення пористості ґрунту, в який краще проникають волога та кисень», – додав Тарас Корнієнко.

Він також наголосив, що з технологією strip-till можна водночас розпушити ґрунт на потрібну глибину без перевертання верхнього шару землі, покласти стартові добрива, висіяти насіння у вологу землю та прикатати посівне ложе. Всі операції потрібно проводити з мінімальним розривом це пару годин між кожною з них і посівом

Вибір способу обробітку ґрунту під посів ріпаку озимого є важливим і складним завданням, тому що вчасні й дружні сходи – це головний крок на шляху до високого і якісного врожаю. Найскладніше в технології вирощування озимого ріпаку – це отримати сходи. Кожний з вище вказаних способів є хорошим, але тільки при певних умовах. Завдання агронома максимально правильно визначити саме умови своїх полів і під них приймати рішення.

Нагадаємо, площі під озимим ріпаком в «Агрейн» збільшили на 10%.