Доходи агрономів зростають
Рівень повного доходу агрономів (заробітна плата + бонуси) в кінці 2022 року збільшився на 9-55% в залежності від посади та компанії — у порівнянні з ситуацією в березні 2021. Таке зростання більшою мірою пов’язане зі зміною системи бонусування, що була прийнята ще до початку повномасштабної війни. Це дані з кадрового дослідження українського аграрного ринку HR360 Benchmarking, проведеного компанією Agrohub, в якому загалом взяли участь 6 великих і середніх агрохолдингів із сумарним земельним банком більше 1,5 млн га.
Агрономічна служба досліджувалась у розрізі кожної з посад, що розподіляються за рівнем відповідальності: головний, провідний та лінійний агрономи. Також суттєво на рівень доходу впливає рівень навантаження — кількість гектарів, за яку відповідає той чи інший агроном. У 2022 медіана заробітної плати (без бонусів) виглядає наступним чином. Для головного агронома вона складає 61,5 тис грн, для провідного — 35,7 тис грн, і для лінійного агронома — 22,4 тис грн.
У порівнянні з 2021 роком відбулось зростання (+15%) зарплатної медіани, що було реалізовано ще до початку повномасштабної війни або вже наприкінці року.
Відбулося і певне зростання бонусів серед агрономів, на розмір яких впливає багато факторів: система бонусування, що впроваджена в компанії, посада та виконання KPI тощо. Щодо розміру бонусів, то станом на 2022 рік лінійний агроном при виконанні KPI в середньому може розраховувати на річний бонус розміром 2-3 місячні оклади, провідний — більше 4 окладів, а головний — близько 8.
«Це дослідженння в першу чергу показало силу та стійкість компаній, які протягом 2022 не дивлячись на труднощі демонстрували приклад потужної соціальної допомоги співробітникам та навіть підвищили рівень їхнього доходу. Наразі є певна турбулентність у планах — не зрозуміло, як буде розгортатись ситуація через складнощі військового часу, але компанії все одно мають намір збільшувати зарплату та бонуси у 2023», — коментує Дмитро Лєбєдєв, керівник Agrohub HR360 Benchmarking.
Також дослідження охопило систему пільг в українських агрокомпаніях. Найпоширенішою з них, враховуючи постійні переміщення агрономів між полями, є службове авто або компенсація палива та обслуговування власного, цим забезпечені близько 85% агрономів. 70% забезпечені принаймні разовим харчуванням та 100% мають право пільги на житло, втім реалізація цього залежить від конкретних потреб спеціаліста у релокації, що розглядає компанія в кожній конкретній ситуації. 99% агрономів мають доступ до навчання — ця пільга розповсюджена найбільше саме серед агрономів у порівнянні з іншими групами посад.
Враховуючи, що дослідження проходило протягом 2022 року, варто відзначити вплив війни. Компанії продовжили надавати авто, житло та харчування, навіть збільшивши на це бюджет в умовах масштабної релокації співробітників, та додатково надаючи гуманітарну допомогу. Проте у перші півроку багато агробізнесів поставили на паузу певні пільги, наприклад навчання, видачу кредитів та позик, а від деяких відмовились зовсім, зокрема від медичного страхування.
Компанія Agrohub два роки поспіль проводить кадрове дослідження Agrohub HR360 Benchmarking українського аграрного ринку, в якому у 2022 взяли участь близько 6 великих і середніх агрохолдингів із сумарним земельним банком більше 1,5 млн га. Дослідження охопило всі категорії польового й непольового персоналу й продемонструвало різні аспекти функціоналу по кожній посаді, рівень доходу та забезпеченість пільгами тощо.
Нагадаємо, Cygnet проводить навчання для агрономів напередодні весняно-польових робіт.