Агрономія

Загрозливих чинників під час перезимівлі озимих на Львівщині не було

Загрозливих чинників під час перезимівлі озимих на Львівщині не було

Рослини озимих на Львівщині перебувають у стані зимового спокою. Критично загрозливих погодних чинників під час перезимівлі озимих не було. Однак спостерігали тривалі підвищення середньодобових температур, що спричинювали її порушення.

Про це повідомляють і Інституті сільського господарства Карпатського регіону НААН.

Відзначено плюсові середньодобові температури, зокрема вищі за біологічний мінімум (5°С), тож озимина тимчасово відновлювала ростові процеси. Сніговий покрив, що утворювався, залягав на талому ґрунті та був короткотривалим; ґрунт під озимими перебував у сильно зволоженому стані. Промерзання його було незначне (1‒5 см) та нетривале.

Мінімальні температури повітря, які знижувалися до -10,5 °С (19.12) та -11,8 °С (9.02), на поверхні снігу ‒ до -19,0 °С (9.02), практично не зашкодили озимині. Її загибель за даними відрощування рослин є в межах допустимих відсотків. На глибині залягання вузла кущіння мінімальна температура не опускалася нижче -3,0 °С.

Після відновлення вегетації слід провести весняне обстеження посівів. Перш за все проводять візуальну оцінку посівів – вирівняність за густотою, фаза розвитку рослин, забарвлення листків, пошкодження рослин шкідниками і хворобами, засміченість бур’янами і на основі цього констатують стан посівів – добрий, задовільний, поганий. На пробних ділянках підраховують кількість рослин та стебел, визначають коефіцієнт кущіння.

За цими показниками дають остаточну оцінку стану посіву кожного поля:

  • добрий – нормально розкущені (три ‒ п’ять стебел) та добре укорінені посіви з оптимальною й рівномірною густотою (не менше 350‒400 рослин на 1 м2);
  • задовільний – розкущені перерослі або недостатньо розвинені посіви (початок кущіння ‒ поява третього листка), зріджені на 10‒15%;
  • поганий – посіви у фазі двох-трьох листків і сходи, а також пошкоджені та дуже зріджені (на 25% і більше) незалежно від стану розвитку рослин.