Кілька днів до та після вивідного періоду критичні для виживання курчат
Успішність переходу від стадії ембріона до незалежного пташеняти визначається процесами, які відбуваються за кілька днів до і після виводу. Цей проміжок часу є критичним для розвитку й виживання молодняку, пише журнал «Наше птахівництво».
Протягом цього періоду відбуваються метаболічні й фізіологічні зміни, пов’язані з переходом від живлення поживними речовинами яйця до екзогенних кормів.
За низького споживання кисню ембріонами на пізніх стадіях розвитку через недостатню вентиляцію в шафі або низьку проникність шкаралупи зародки й молодняк птиці можуть страждати від низького глікогенного статусу й порушень розвитку травної системи.
Більшість запасів глікогену використовується ембріонами на виводі. Отже, молодняк повинен відновлювати його запаси шляхом глюконеогенезу з білків, в основному з грудних м’язів, для підтримання процесів терморегуляції та життєдіяльності допоки зможе споживати й утилізувати поживні речовини з кормів.
У птиці одним із головних фізіологічних процесів на останніх стадіях ембріонального розвитку є підтримання глюкозного гомеостазу, що залежить від запасів глюкози у вигляді глікогену в печінці та гліколітичних м’язових волокнах, а також від рівня утворення глюкози шляхом глюконеогенезу із глюкогенних амінокислот.
Можна припустити, що глюконеогенез, який відбувається до та після виводу, зменшує запаси м’язових білків. Як наслідок, обмежується ранній ріст і розвиток молодняку. Встановлено, що ембріони з яєць, отриманих від стада старшого віку, мають більші запаси глікогену в печінці проти ембріонів від молодої птиці.
Як повідомлялося, виведення курчат безпосередньо у пташнику пришвидшить їхню першу годівлю.