Аурофузарин змінює забарвлення жовтка яйця
Свого часу вітчизняні науковці виявили 20 ізолятів грибів Fusarium graminearum, які могли утворювати забарвлені метаболіти нафтохінонової структури. Більшість із них за згодовування курям-несучкам спричиняла ознаки синдрому погіршення якості яєць: жовток набував нехарактерного коричневого забарвлення та глибокої плямистості, на поверхні утворювався білий наліт, збільшувалася висота жовтка й білка, набрякали муцинові волокна градинок. Також знижувалися заплідненість й виводимість яєць.
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
При цьому утворення ізолятами інших мікотоксинів – зеараленону та дезоксиваленолу – не було пов’язано з появою зазначеного синдрому. Цей метаболіт було ідентифіковано як химерний нафтохінон аурофузарин. Тобто аурофузарин – природний контамінант зерна, який продукують фітопатогенні гриби F. acuminatum, F. avanaceum, F. crokwellens, F. culmorum, F. graminearum, F. poae, F. sambucinum, F. tricinctum.
Аурофузарин залежно від рН здатен змінювати забарвлення від жовто-помаранчевого за низьких показників рН до фіолетового – за лужних значень. Науковці припускають, що така його властивість проявляється насамперед у зміні забарвлення жовтка яйця, яке є одним із проявів погіршення його якості. Дослідники з Утрехтського університету (Нідерланди) вважають, що аурофузарин сприяє появі так званих рожевих яєць.