Ціль грантової програми – робочі місця
Одна з головних цілей державної програми грантів на сад/ягідник – працевлаштування внутрішніх мігрантів.
Про це в інтерв’ю журналу «Садівництво по-українськи» розповів Ігор Віштак, директор департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики.
«Основна мета, на яку держава виділяє бюджетні кошти у военний час, – це створення робочих місць, – каже він. – Щоб люди, які повертаються з-за кордону, мали роботу. Просто так кошти роздавати не будуть. Якщо свідомий підприємець готовий докласти зусилля, взявши 70% з державного бюджету і 30% – зі свого, щоб нести за це відповідальність, він має створити робочі місця ще й для інших людей».
Втім, 250 та 375 сезонних робочих місць, які зобов’язує створити програма відповідно садівників та ягідників багато хто вважає завищеною, що може лягти великим тягарем на бізнес.
Є випадки, коли сезонні працівники просто не оформлені, аргументують зі свого боку чиновники.
«І це на совісті безпосередньо тих осіб, які організовують такий бізнес. Ми ж живемо у правовій країні й хочемо користуватись соціальними гарантіями, вірно? Але бізнес просто іноді не хоче оформляти людей – це вже інше питання. А щодо того, що економічно необґрунтовано – то над цією програмою працювали як мінімум два міністерства і профільний Інститут садівництва, які робили розрахунки та працювали з фахівцями», – каже Віштак.
За зразок Мінагрополітики брало традиційну технологію, яка передбачає в тому числі ручну працю. Так, полуницю можна збирати комбайном, і тоді буде потрібний один комбайнер, а якщо руками – то мінімум 15 людей на гектар, пояснює Віштак.
Читайте також: Гранти на сад більш бажані, ніж відшкодування вартості саджанців