З перевізників вимагали хабарі за дозволи ЄКМТ
За результатами спільних дій СБУ, прокуратури та Міністерства відновлення було розкрито шахрайську схему вимагання хабарів у перевізників.
Про це повідомляє пресслужба Міністерства інфраструктури України.
В рамках кримінального провадження за фактами отримання службовою особою неправомірної вигоди від міжнародних вантажних перевізників було затримано начальника одного з управлінь держпідприємства “Укрінтеравтосервіс” під час передавання йому хабара у розмірі 1500 доларів США. Разом з посадовцем була затримана його родичка, колишня співробітниця громадської організації “АСМАП”.
В адмінбудівлі “Укрінтеравтосервіс” та за місцем проживання затриманих осіб були проведені обшуки. Судячи з усього, посадовець шахрайським шляхом вимагав гроші за законні рішення щодо розподілу дозволів на міжнародні перевезення від країн-учасниць Європейської Конференції Міністрів Транспорту.
Зокрема, перевізник, на хабарі від якого був впійманий посадовець “Укрінтеравтосервісу”, має багаторічний досвід міжнародних перевезень та автопарк, який відповідає усім вимогам. Тож електронна система в будь-якому разі ухвалила б рішення про отримання дозволу на користь цього суб’єкта.
Реального впливу на роботу системи та сам розподіл затриманий не мав.
Конкурс про розподіл дозволів ЄКМТ на 2023 рік вперше був проведений в електронному вигляді, а заявки перевізники подавали через інформаційну систему ШЛЯХ. Саме через автоматизацію втручання людини в систему було неможливим. Посадовець шахрайським шляхом вимагав у перевізників гроші і, фактично, ніяким чином не міг вплинути на рішення щодо отримання дозволу.
Ліцензії ЄКМТ дають можливість міжнародним вантажним перевізникам здійснювати двосторонні, транзитні перевезення та рейси з вантажем в/з третіх країн. Дозволи ЄКМТ діють на території більш як 50 держав-учасниць Європейської Конференції Міністрів Транспорту. Термін дії такого багаторазового дозволу – 1 рік.
Розподіл дозволів ЄКМТ відбувається за участі Конкурсної комісії, а саме рішення про розподіл готувалось за відповідними чітко визначеними формулами у електронній системі. Таким чином впливати чи коригувати кінцеве рішення члени Конкурсної Комісії не могли.
При цьому усі рішення комісії оформлювалися відповідними Протоколами та наказами, які опубліковані на офіційному сайті Міністерства відновлення.
Наразі розпочато аналіз даних щодо усіх перевізників, з якими контактував посадовець затриманий за отримання хабара. В разі встановлення штучного викривлення даних, буде ухвалено рішення про скасування багаторазових дозволів на здійснення міжнародних вантажних перевезень.
На час проведення розслідування підозрюваний виведений зі складу Комісії. Наразі йому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Міністерство відновлення України всебічно сприяє слідчим органам у встановленні і документуванні фактів хабарництва, виявленні та ліквідації схеми, яку вигадав посадовець.
Нагадаємо, Україна отримала додаткові базові квоти ЄКМТ.