Основні способи протистояти соняшниковому вовчку
Здатність проростків соняшникового вовчку уражувати рослину-господаря визначається глибиною залягання пророслого насіння: із глибиною ця здатність знижується, і навпаки. Цією особливістю можна скористатися, заоравши цьогорічне насіння паразита на велику глибину, а в наступні роки (аж до повернення соняшнику на те саме поле) такої глибини полицевого обробітку не повторювати, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Протистояти вовчку можна також шляхом зрошення, коли поливна вода буде розбавляти концентрацію в ґрунтовому середовищі кореневих виділень соняшнику. Саму ж потенційну забур’яненість посівів соняшнику вовчком можна знизити різними провокаційними заходами.
Ними може бути використання соняшнику на зелену масу чи силос, коли до збирання врожаю вовчок, появившись на таких посівах, не встигає сформувати насіння, цим самим знижуючи концентрацію свого насіння в ґрунті.
Цьому сприяє також використання посівів тих культур, які своїми кореневими виділеннями провокують проростання насіння вовчку, але самі цим бур’яном не уражуються. Такими культурами є кукурудза та соя. Провокувати насіння вовчку до проростання може й внесення в ґрунт сульфату або карбонату магнію.
Біологічним засобом, яким можна обмежити поширеність вовчку шляхом зниження його насіннєвої продуктивності, є застосування на посівах мушки-фітомізи, яка відкладає яйця у квітки цього бур’яну, внаслідок чого вовчок не дає насіння зовсім або воно буде несхожим.
Проте основним і найдієвішим на сьогодні заходом запобігання поширенню вовчку є дотримання рекомендованих термінів повернення культури на попереднє місце вирощування.
Нагадаємо, введення у сівозміну культур-пасток знизить присутність вовчка на полі.