Овочі-Ягоди-Сад

Селекціонер закликав зберігати цінні старовинні сорти плодових

Селекціонер закликав зберігати цінні старовинні сорти плодових

Унікальні плодові культури, що зберігаються у занедбаних садах можуть стати донорами нових сортів.

Про це в своїй статті в журналі «Садівництво по-українськи» написав Анатолій Лаба, селекціонер, член Асоціації селекціонерів, помологів та садівників.

Він навів приклад, що у Польщі Інститут садівництва у Скерневицях звернувся до своїх громадян з проханням зберігати старі сорти плодових. 

«Особисто бачив, як фермер зберігав яблуні старого сорту. Ця яблуня була йому зовсім непотрібна і створювала певні незручності. Та він її зберігав, бо розумів, що вона може бути потрібною», – додав селекціонер.
Він пожалівся, що в Україні, ситуація зовсім інша: ми втрачаємо свій цінний генофонд. 

«На Заході України в генерала Тарнавського росла стара пізньостигла черешня — плоди дозрівали у середині вересня. Це взагалі унікальна черешня. Щось потрібно було побудувати, і її зрізали. А мали б свого донора і на його основі могли створити крупноплідні пізньостиглі сорти. У Канаді саме так і вчинили — пізньостиглу черешню отримали, і тепер за ліцензіями на неї стоять у черзі, втім, далеко не кожному їх дають. Це не поодинокий випадок», – описав Анатолій Лаба.
За його словами, ще до сьогодні в старих занедбаних садах у домогосподарствах ростуть цінні плодові культури. Однак немає в країні системної роботи з їх виявлення та збереження.

Читайте також: У Франції вивели сорт яблук, що конкуруватиме з Гренні Сміт