Агрономія

Вузол кущення озимих найбільш чутливий до впливу морозів

водний метод оцінки стану озимих

Найбільшу чутливість до впливу морозів має вузол кущення озимих: збереження його від вимерзання є найголовнішим для рослини під час зимівлі. Якщо відбулася його загибель – гине вся рослина, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Захистити вузол кущення від вимерзання можна шляхом збільшення глибини його залягання в ґрунті й зростання концентрації в цитоплазмі його клітин водорозчинних вуглеводів.

Вузол кущення найчастіше залягає на глибині 2,0…4,0 см від поверхні ґрунту, його розташування досить сильно залежить від сортових особливостей, інтенсивності освітлення, температури, густоти стояння рослин, якості передпосівного обробітку ґрунту.

За довгого дня, інтенсивного освітлення та низької температури вузол кущення залягає глибше, і навпаки – за короткого дня, слабкого освітлення й високої температури він закладається мілко, а за глибокого загортання насіння може навіть виноситись на поверхню ґрунту.

Глибина закладання вузла кущення також прямо пов’язана з кущистістю, яка знижується як за мілкого, так і за глибокого загортання насіння в ґрунт.

Нагадаємо, загартування озимих ефективне лише за поступового зниження температури повітря, а різкі зниження температури найнебезпечніші для озимих на початку зимівлі.