Визначено особливості розподілення рухомих мікроелементів на схилах
Науковці ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» НААН дослідили особливості розподілення рухомих мікроелементів на схилах в орному шарі чорнозему та диференціацію, доступність їх рослинам у різних ділянках схилової території угідь Донеччини, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Як зазначається, ділянки схилу з переважанням процесів винесення схилових полів часто збагачуються на залізо (Fe) та збіднюються на кобальт (Co) і цинк (Zn) у поверхневих шарах профілю ґрунту.
На відміну від рівнинних ділянок із переважанням акумуляційних процесів (осадження речовини), улоговин або вузьких ерозійно небезпечних плато, де спостерігається заглиблення максимуму рухомості Fe униз за профілем і концентрування в поверхні ґрунту рухомих Co та Zn.
Однак саме на ділянках схилу переважного винесення, де підвищується вміст рухомого Fe у поверхневому шарі, спостерігається і збільшення вмісту кальцію (близько 20% до улоговини). А високий уміст кальцію поряд із підвищеним умістом рухомого Mn у ґрунті та зменшенням кількості рухомої сірки (через вимивання сульфатів униз по схилу), заважають надходженню заліза в рослини.
«Не сприяють Fe-живленню рослин і збіднення ґрунту на гумус та часті пересушування верхніх шарів ґрунтового профілю. Тому Fe у листкове підживлення часто має добрий відгук на таких ділянках, незважаючи на вищу рухомість Fe у ґрунті. А зниження інтенсивності транслокації Fe в рослини може спричиняти надмірне надходження в рослини Co, навіть до перевищення максимально допустимого рівня (МДР), що є небажаним. На це також треба звертати увагу», – зазначила Яна Погромська, науковий співробітник Лабораторії родючості ґрунтів та ґрунтозахисних технологій ДП «ДГ Донецьке» ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» НААН.
Масоперенесення в улоговини сприяють збагаченню верхніх шарів ґрунту основними елементами живлення, що може спричиняти ефект «розведення» через інтенсифікацію росту вегетативної маси рослин і функціональний брак мікроелементів, зокрема, Zn і Cu. Також призводити до підвищеної потреби рослин на бор через його конкуренцію з акумульованими фосфатами.
Ситуативний брак Zn може спровокувати підвищену транслокацію небажаного важкого металу кадмію (Cd) у рослини, навіть до перевищення вмісту МДР.
Нагадаємо, міграція ґрунтових мас на схилах призводить до гетерогенності родючості ґрунту. Раніше повідомлялося, як збалансувати мікроелементне підживлення культур на схиловому полі.