Агрономія

Важливе значення має майбутній урожай

Контроль шкідників та хвороб у посівах зернових. Захист колосу

Контроль шкідників та хвороб у посівах зернових. Захист колосу

Цьогоріч, як ніколи, увага всіх людей прикута до України – до воєнних дій та експорту зерна. Та не менш, важливе значення має і майбутній урожай, оскільки нам, як аграрній країні, потрібно оцінити свій потенціал та розрахувати власні сили в таких складних умовах.

Стан озимої пшениці в Україні

Озима пшениця на переважній частині центральних областей зараз перебуває у фазах прапорцевий листок, вихід колоса та, навіть, початок цвітіння. Стан рослин також різниться в залежності від регіону та кількості опадів. В регіонах з відносно більшими дощами стан озимої пшениці можна оцінити як добрий та задовільний. В регіонах, які страждають ще з осені від нестачі вологи, на превеликий жаль, посіви зріджені та ослаблені. На таких площах можна спрогнозувати зниження врожайності до 50% від минулорічного. Але є і гарні новини: синоптики обіцяють нам дощі, які дуже необхідні у період наливу зерна.

За результатами наших оглядів фітосанітарний стан озимини цього року теж не типовий. Цьому сприяли:

  • понижені температури;
  • невелика густота посівів;
  • відсутність внесення високих доз азотних добрив;
  • сильні вітри. 

Практично на всіх посівах зараз присутня одна хвороба колосових, на яку слід звернути пильну увагу – септоріоз. Подекуди можна знайти і інші плямистості листя чи борошнисту росу, але їх тиск незначний.

Як ми всі знаємо, септоріоз може викликатися дуже багатьма збудниками, головне значення з яких в Україні мають Septoria tritici та Stagonospora nodorum. Перший збудник розвивається тільки на листках, тоді як другий здатний уражувати і листя, і колос.

Треба пам’ятати, що часто ці збудники розвиваються паралельно на тих самих посівах і можуть не утворювати пікнід при вологості повітря нижче 85 % (тобто їх розвиток в полі важко помітити неозброєним оком), а зараз саме такі умови. А от при достатній кількості опадів хвороби можуть набрати економічного значення, тому потрібно слідкувати за їх розвитком та планувати обробки по колосу та прапорцевому листку препаратами з діючими речовинами, дія яких є лікувальною і захисною саме проти збудників септоріозу.

За останні роки ми звикли до того, що на колосі розвивається в основному фузаріоз, який наприклад, вийшов на перше місце минулого року завдяки затяжним сильним опадам під час виходу колоса і цвітіння. Проте, септоріоз колосу, викликаний Stagonospora nodorum, цьогоріч в умовах низької вологості і нечастих невеликих дощів може вийти на перше місце серед хвороб колосу. Спори цього збудника добре витримують посуху. Джерелом інфекції можуть бути рештки на полі, дикі злаки та зерно, що висіяне. Stagnospora nodorum також несе в собі небезпеку утворення мікотоксинів, небезпечних для здоров’я та життя людини та тварин.

Особливості фунгіцидного захисту колоса від фузаріозу та септоріозу в сезоні 2022

У портфоліо «Самміт-Агро Юкрейн» є спеціалізований фунгіцид для протидії септоріозу листя та колосу, а також ряду інших хвороб зернових культур –  ЗЕПАН (крезоксим-метил, 125 г/л + епоксиконазол, 125 г/л + дифеноконазол, 80 г/л). Препарат має широке вікно застосування на озимій пшениці від початку кущення і до цвітіння. В разі обробки по колосу слід дотримуватися норми застосування препарату 0,7 л/га.

Іншою проблемою, яка традиційно проявляється на колосі, може бути фузаріоз. Хвороба в основному викликається збудниками Fusarium graminearum та F. Avenaceum, які здатні продукувати багато різновидів шкідливих для людини та тварин мікотоксинів. Для успішного контролю грибів роду Fusarium слід застосовувати препарати з прямою дією на них протягом всього вегетаційного періоду, оскільки збудники здатні викликати різні симптоми у різні фази розвитку рослин, а масовий розвиток у фазу цвітіння потім важко буде проконтролювати одним внесенням фунгіциду по колосу. Для розвитку і зараження фузаріозом в більшості випадків потрібен довгий період з високою вологістю повітря або затяжні дощі. Перебіг розвитку фузаріозу колосу на уражених рослинах може протікати по різному, навіть безсимптомно, це все залежить від виду збудника та часу інфікування колосу. Тому порадою всіх спеціалістів є завчасна обробка спеціалізованими фунгіцидами у фазу початку цвітіння.

З метою контролю фузаріозу колосу ми рекомендуємо фунгіцид ІКАРУС ТУРБО (тебуконазол, 430 г/л). Норма внесення по колосу проти фузаріозу для ефективного захисту не повинна бути меншою за 0,6 л/га, час внесення – початок до середини цвітіння, вікно внесення дуже вузьке, всього декілька днів, тому треба чітко відслідковувати фази розвитку. З метою посиленого захисту, особливо для зменшення ризику розвитку мікотоксинів, ми рекомендуємо застосувати бакову суміш:

ІКАРУС ТУРБО (0,5-0,6 л/га) + ТОПСІН-М (1,0 л/га)

У разі прогнозування затяжного дощового періоду у фазу від цвітіння до наливу зерна або високого тиску фузаріозу протягом вегетації, високого відсотку зернових у сівозміні, ми рекомендуємо підсилювати дію ІКАРУС ТУРБО ще одним фунгіцидом – ЯМАТО ( тіофанат-метил, 233 г/л + тетраконазол, 70 г/л):

ІКАРУС ТУРБО (0,4-0,5 л/га) + ЯМАТО (1,5 л/га)

 Така суміш дозволить з більшою ефективністю проконтролювати як фузаріоз колосу, так і септоріоз, а також подовжить захисний період і матиме дію на сапрофітні гриби, такі як Alternaria, Penicillium, Aspergillus, Mucor, Rhizopus, Cladosporium, Epicoccum та інші, що здатні розвиватися на достигаючому колосі та також утворювати мікотоксини в умовах підвищеної вологості чи полягання стебла.

Інсектицидний захист колоса

Окрім хвороб, в цей період обов’язковим є контроль шкідників. За результатами моніторингу в цьому році відмічається висока чисельність різних видів клопів, що успішно перезимували та майже одночасно вийшли з місць зимівлі, пошкоджуючи всі озимі культури. Серед представників напівтвердокрилих для нас найбільше економічне значення буде мати клоп шкідлива черепашка, елія носата, гостроплечий клоп, підвищена чисельність яких може завдати шкоди якості зерна, зменшивши показники клейковини. 

У випадку перевищення ЕПШ проти шкідників пропонуємо внесення інсектициду ІНАЗУМА, який у нормі 0,24 кг/га забезпечує гарну дію на комплекс шкідників.

Однією з головних умов ефективної дії фунгіцидів і інсектицидів при застосуванні їх по колосу є гарне його змочування. Для цього ми рекомендуємо застосування якісних ад’ювантів у робочих розчинах. В цьому сезоні ми пропонуємо використати ад’ювант ВАЙС ПРО 0,1% розчин. Він допоможе робочому розчину попасти у важкодоступні місця на колосі, чим значно підвищить дію фунгіцидів та інсектицидів.

Автор: Оксана Собченко
Технічний експерт «Самміт-Агро Юкрейн» у Центральному регіоні
[email protected]

За більш детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до регіональних представників “Самміт-Агро Юкрейн” та офіційних дистриб’юторів компанії у вашому регіоні.

Поділитись:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ