Як діагностувати інфекційний бронхіт у птиці
Діагностика інфекційного бронхіту в птиці проводиться комплексно, з урахуванням епізоотологічних даних, клінічних ознак, патолого-анатомічних змін і лабораторної діагностики. Остання має вирішальне значення, пише журнал «Наше птахівництво».
Визначення серотипу вірусу інфекційного бронхіту можна проводити кількома методами: – серологічними дослідженнями – РЗГА з моноспецифічними сироватками та РН дають можливість попередньо визначити циркуляцію так званого класичного чи нефропатогенного штамів у господарстві;
– вірусологічними дослідженнями – постановка ПЛР (у нього більші переваги) або зараження курячих ембріонів.
Диференційна діагностика передбачає усунення інфекційного ларинготрахеїту, респіраторного мікоплазмозу, хвороби Ньюкасла, атипової форми віспи. Так, до інфекційного ларинготрахеїту сприйнятливі курчата віком понад 1 місяць, характерними є утворення геморагічних пробок у трахеї, казеозних мас у кон’юнктивальному мішку. Відсутні ураження нирок і яйцепроводу. За розмноження в курячих ембріонах виявляють осередки некрозу на хоріон-алантоїсній оболонці.
Респіраторний мікоплазмоз дуже повільно поширюється, має переважно підгострий або хронічний перебіг, здебільшого хворіють 1-1,5-місячні курчата, а згодом молоді кури 5-6-місячного віку. Ураження респіраторних органів супроводжується запаленням повітряних мішків і пневмонією.
За мікоплазмозу можуть спостерігатися нервові явища.
До збудника хвороби Ньюкасла сприйнятливі кури будь-якого віку. Крім ураження респіраторних органів, спостерігаються нервові явища, виразково-некротичне ураження травного каналу. Біопроба на курчатах, а також серологічна діагностика – РЗГА, РН, ІФА – дозволяють диференціювати ці хвороби.
Атипова форма віспи характеризується кон’юнктивітом, дифтеритними нашаруваннями на слизовій ротової порожнини і в кутах дзьоба. Мікроскопія дозволяє встановити наявність елементарних тілець, властивих віспі.
Крім того, інфекційний бронхіт потрібно диференціювати від грипу, інфекційної бурсальної хвороби та гемофільозу.
Нагадаємо, за вибору вакцини проти інфекційного бронхіту слід ураховувати серотип вірусу, що циркулює в конкретному регіоні.
Довідка
Інфекційний бронхіт (нефрозонефрит) – висококонтагіозна хвороба, що уражує органи дихання та репродуктивні органи птиці. Виділено та піддано серотипуванню понад 100 польових варіантів вірусу. Збудник передається аерогенно, контактно та трансоваріально.
За природних умов до збудника інфекційного бронхіту сприйнятливі всі вікові групи птиці, але найчутливіші курчата до 40-добового віку та доросла птиця в продуктивний період. Бройлери проявляють вищу чутливість до збудника, ніж кури-несучки.