Тваринництво

Лінійні та компактні люмінесцентні лампи працюють 6-24 тис. годин

Лінійні люмінесцентні лампи (ЛЛЛ) та компактні люмінесцентні лампи (КЛЛ) можна успішно використовувати для вирощування й утримання всіх видів і виробничих груп птиці. За енергоефективністю вони перевершують лампи розжарювання утричі-вп’ятеро.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Світло в таких лампах утворюється в результаті світіння люмінофорів, що покривають внутрішню поверхню скляної трубки, під впливом ультрафіолетового випромінювання електричного розряду в парах ртуті.

Спектр світла залежить від люмінофора, тому, залежно від потреби, можна вибирати лампи з необхідним спектром. Особливістю спектра люмінесцентних ламп є його переривчастість, що може призводити до неправильного кольоропередавання.

Світловіддача у ЛЛЛ коливається в межах 60-100 лм/Вт, у КЛЛ – від 50 до 70 лм/Вт. Строк служби – відповідно від 9 тис. до 24 тис. годин та від 6 тис. до 10 тис. годин.

За використання цих ламп слід враховувати, що, залежно від типу, вони зменшують світловіддачу приблизно на 10-30% протягом експлуатації.

Для всіх типів люмінесцентних ламп потрібен баласт – електромагнітний або електронний. Не всі типи люмінесцентних ламп однаково піддаються регулюванню рівня освітленості: лампи з електромагнітним баластом можуть регулюватися в межах 50-100%, із електронним – у межах 5-100%.

Основний недолік ЛЛЛ і КЛЛ – уміст деякої кількості ртуті в люмінесцентних трубках, через що їхнє зберігання, експлуатація й утилізація регламентуються відповідними законодавчими актами.

Як повідомлялося, лампи розжарювання добре підходять для утримання птиці в період несучості. LED-лампи заощаджують удвічі-вдесятеро більше електроенергії.