Як оптимізувати годівлю ВРХ в умовах війни
Під час війни силосний тип годівлі корів, що традиційно переважає у більшості молочних господарств, є найменш ефективним. До того ж є проблеми з постачанням вітамінно-мінеральних преміксів і базових мінеральних добавок.
На цьому наголошує в колонці на AgroTimes експерт із управління годівлею корів та ремонтного молодняку Геннадій Бондаренко.
Тому оптимізувати годівлю ВРХ можна, переглянувши кількість покупних кормів у раціоні, зокрема білкових концентратів і кормових добавок, та максимально використовувати альтернативні джерела протеїну, вважає він.
«Варто найширше використовувати грубі корми. Залежно від їхньої якості, довести частку в раціоні до 60-65% від сухої речовини (не менше 12-13 кг сухої речовини на голову)», – підкреслює Геннадій Бондаренко.
За достатньої кількості трав’яних сінажів оптимальної якості (не менше 15% протеїну та не менше 40% перетравності НДК) доцільно змінити співвідношення силосу та сінажу – максимально підвищити частку сінажів у «кошику грубих кормів» раціону. Це дозволить зменшити використання покупних білкових кормів.
Також треба уникати надлишку білкових кормів у раціоні, за можливості контролювати рівень сечовини в молоці (цільові показники – 150-250 г/л), додає експерт.
З раціонів корів варто тимчасово прибрати вітамінно-мікроелементні премікси, залишивши лише базові мінеральні добавки – крейду, сіль, соду. «Краще витратити фінанси на придбання дефіцитних білкових концентратів», – наголошує Геннадій Бондаренко.
Нагадаємо, кількість роздавань кормосумішей позначається на молочній продуктивності корів. Вибіркове споживання корму тваринами можна вирівняти.