Як знизити негативний вплив кетозу на молочній фермі
Особливу роль у боротьбі з негативними наслідками кетозу у молочної великої рогатої худоби відіграють деякі чинники, пов’язані з годівлею. Тому забезпечення правильного догляду усуне чимало проблем, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Насправді деякі корови здатні підтримувати потрібний рівень продуктивності навіть за високої концентрації кетонових тіл у крові, якщо вони містяться в правильних умовах.
Знизити негативний вплив кетозу на фермі можливо, враховуючи поради фахівців.
1. Не допускати надмірної скупченості утримання транзитних корів.
Господарства стають більшими, і часто вдаються до щільнішого утримання тварин, особливо за нерівномірного розподілення отелень, на їхньому піку. Варто своєчасно дбати про місця для тварин з урахуванням збільшення стада. Проте це досі є проблемою для транзитних корів з огляду на наявні поголів’я.
Ущільнене утримання ВРХ знижує споживання корму через вплив стресу та фізичне обмеження фронту годівлі. Ущільненість змушує корів частіше і довше стояти, через що підвищується ризик розвитку уражень копит у перші 100 днів лактації.
2. Не змішувати нетелей і першотелів зі старшими коровами.
Нетелі мають більшу схильність до стресу, коли їх утримують зі старшими коровами. Це також може стати причиною зниження споживання сухої речовини і, зрештою, стану негативного енергетичного балансу.
3. Скоротити кількість переміщень тварин між секціями.
У стадах ВРХ панує ієрархія, і переміщення корови до нової секції є додатковим стресом. Краще переводити корів групами, щоб уникнути цього.
4. Оцінювати вгодованість корів пізньої лактації.
У останній триместр лактації потрібно вимірювати вгодованість у групі. А перед переведенням у стійла для сухостійних корів за потреби вгодованість має бути скорегована годуванням. Після переміщення корів у групу сухостою складніше впливати на кондицію без ризику хвороби транзитного періоду.
Нагадаємо, найчастіше кетоз має підгострий або хронічний перебіг.