Агрономія

За зимовий період загинули до 29% шкідників сільгоспкультур

На всій території України коливання нічних та денних температур, випадання дощу, подекуди мокрого снігу, ранішні приморозки суттєво вплинули на вихід з місць зимівлі шкідників, їх активність та поширення у посівах озимих зернових, ріпаку та інших угіддях. За попередніми даними, за зимовий період загинули до 29% шкідників.

Про це йдеться у звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.

У південних, центральних, подекуди західних областях триває живлення личинок хлібної жужелиці, які перебувають у ІІ та ІІІ віках. Шкідником на 4-22% обстежених площ за чисельності від 0,5 до 2 екз. на кв.м пошкоджено 1-4% рослин у слабкому ступені. В наступній декаді живлення личинок триватиме. Повсюди за потепління в посівах озимих зернових колосових культур хлібні блішки, п’явиці, цикадки на 8-15% площ пошкодили 2-5% рослин.

Триває літ чорної пшеничної, гессенської, шведських злакових мух. Розповсюдження та виліт шкідників з місць зимівлі також триває. Яйцекладки злакової попелиці виявлено на 45-80% обстежених площ. За період зимівлі загинувших яєць не виявлено. Середня чисельність їх становить 2 екз. на рослину, заселено 2-5% рослин. Відродження попелиць в звітному періоді не виявлено.

Захисні заходи проти вищевказаних фітофагів рекомендується проводити шляхом обприскування крайових смуг або всуціль посівів за перевищення ЕПШ (личинок жужелиці 3-4 і більше, хлібних блішок 30-50, жуків п’явиць 10-30 на кв.м, злакових мух 40-50 екз. на 100 п.с.) рекомендованими інсектицидами.

В степових та лісостепових, подекуди поліських областях за прогрівання ґрунту активізувалось переміщення перезимувалих личинок ґрунтових шкідників (чорнишів, коваликів, хлібних жуків, хрущів) у верхні шари ґрунту. Гусениці озимої совки п’ятого-шостого віків (18-82%) щільністю 0,3-1, осередково 2 екз. на кв.м пошкодили до 3% рослин озимих пшениці та ріпаку.

У південних та центральних областях триває вихід жуків піщаного мідляка за чисельності 0,2-1 екз. на кв.м та заселення ними прикрайових смуг озимих зернових та ріпаку. Також, у південних районах Вінницької області жуками піщаного мідляка відмічено заселення посівів соняшника. Скрізь існує ймовірність осередкових значних пошкоджень ярих зернових, сходів ранніх просапних культур. Розпочався літ капустяного білана.

У Дніпропетровській, Одеській областях, у теплі сонячні дні, спостерігається вихід клопа шкідливої черепашки на поверхню листяної підстилки, де їх ураховують по 0,2-2 екз. на кв.м. Масовий переліт клопів з місць зимівлі у посіви відбуватиметься за настання стійкого потепління (за середньодобової температури 16-17°С і вище протягом 3-4 днів). При проведенні фітосанітарного моніторингу, на заселення клопами посівів зернових колосових культур, варто враховувати, що за прохолодної погоди шкідник перебуває у нижніх ярусах травостою, у вузлах кущення рослини, щілинах під грудочками ґрунту. За відсутності дощів у ранньовесняний період шкідливість клопів буде посилюватись, передусім на ярих колосових культурах.

Нагадаємо, значна шкодочинність південного сірого довгоносика можлива в кількох областях. Раніше повідомлялося, від чого залежатиме чисельність лучного метелика цього сезону.