Кордонні формування винограду застосовують для сильнорослих сортів
Кордонні формування доцільні тільки для сильнорослих сортів, які мають здатність до накопичення великих запасів багаторічної деревини, підвищену зимо- і морозостійкість.
Про це повідомляє Іван Шевченко, доктор сільськогосподарських наук, професор Миколаївського національного аграрного університету в статті журналу «Садівництво по-українськи».
Він зазначає, що запаси багаторічної деревини по-різному впливають на продуктивність сортів винограду, що не завжди враховується в повсякденній практиці. Неоднозначно кордонні формування впливають і на якість ягід.
«За збільшення висоти формування крони, особливо перевантажених рослин, уміст цукру в ягодах закономірно знижується, а для його підвищення необхідно збільшувати площу листя кущів або змінювати конструкцію формування та шпалери для кращої акумуляції потоків сонячної енергії, – наголошує вчений. – Особливо великі ризики вирощування неякісної продукції незадовільного визрівання приросту пагонів мають сорти з тривалими строками вегетації, що знижує їх зимо- і морозостійкість».
Він робить висновок, що зимо- і морозостійкість різних сортів винограду може сильно змінюватися, залежно від біологічних особливостей сортів, району та технології культивування, екологічних чинників, а також умов зимівлі конкретного року.
«Ризики морозних пошкоджень, їхня глибина, можливості відновлення насаджень залежать від типу формування рослин, запасів багаторічної деревини, способу ведення і розміщення приросту пагонів у просторі, навантаження кущів вічками, пагонами та урожаєм, водного та поживного режимів, періодичного видалення поверхневої кореневої системи, ефективності захисту рослин у період вегетації», – зазначає Іван Шевченко.
Читайте також:Стійкість сортів винограду знижується