Як правильно узгодити розташування насінницьких посівів
Для отримання якісного насіннєвого матеріалу за вирощування перехреснозапильних сільськогосподарських культур необхідно дотримуватись норм граничної просторової ізоляції від інших видів, сортів та гібридів перехреснозапильних культур.
Про це аграріям нагадують фахівці Держпродспоживслужби.
- Попередня сівба на полі повинна бути цілком сумісна з виробництвом насіння відповідної культури.
- Інтервал часу та попередники повинні гарантувати відсутність засмічення посіву культури самостійними рослинами (падалицею) попередньої культури, що може стати джерелом погіршення сортових якостей насіння та поширення шкідливих організмів.
- Посіви повинні бути чистими від бур’янів та якомога мінімально уражені хворобами, особливо інфекційними, на протязі усієї вегетації рослин.
Норми просторової ізоляції регулюються документами ОЕСР, Директивами ЄС та «Положенням про нормативи якості насіння зернових культур».
Відповідно до статті 13 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» суб’єкти насінництва та розсадництва зобов’язані дотримуватись вимог щодо збереження сортових і урожайних властивостей сорту, в тому числі шляхом дотримання граничних норм просторової ізоляції.
Порядок узгодження розташування посівів затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.10.2016 року за № 365.
«Для отримання права на перевагу при розташуванні насінницьких посівів сортів рослин (клонів, ліній, гібридів першого покоління), суб’єкти насінництва та розсадництва не пізніше 01 березня року, в якому здійснюватиметься посів, подають до відповідних територіальних органів Держпродспоживслужби план-схему розташування насіннєвих посівів», – йдеться в повідомленні.
Суб’єкти насінництва та розсадництва мають права на перевагу при розташуванні насінницьких посівів перехреснозапильних культур перед іншими суб’єктами господарювання, що здійснюють товарне сільськогосподарське виробництво.
Підставою відмови узгодження план-схеми розташування насіннєвих посівів є не включення виробника насіння і садивного матеріалу до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва.
Нагадаємо, кліматичні зміни висувають нові вимоги у виборі сортів.