Овочі-Ягоди-Сад

Назвали перспективи експорту абрикосів, персиків, сливи та вишні

Марія Лакеєва
Аналітик асоціації «Ягідництво України» Марія Лакеєва

На українському ринку кісточкових за обсягами виробництва лідирують слива та вишня. А от з експортом плодів ситуація досить неоднозначна.

Про це під час Міжнародного практичного форуму «Інтенсивний сад» розповіла аналітик асоціації «Ягідництво України» Марія Лакеєва.

Абрикоси та персики є досить специфічними культурами для України, оскільки вони дуже залежні від погодних умов.

Виробництво абрикосів і персиків
Виробництво абрикосів і персиків

«Лише поодинокі компанії готові робити ставку на ці культури, і лише в тому випадку, якщо мають іноземну селекцію чи залучають до роботи міжнародних фахівців. На жаль, наші кліматичні умови з кожним роком стають все більш жорсткими, а ці плоди дуже залежать від опадів і весняних приморозків. Щодо експорту, то ми б не радили розраховувати на ці культури, бо наразі не задовольняємо повністю попит на внутрішньому ринку, особливо по персиках (обсяги імпорту суттєво перевищують обсяги експорту)», – зазначає Марія Лакеєва.

Ситуація з виробництвом сливи набагато краща, та труднощі у поставках на зовнішні ринки спричиняє те, що майже весь обсяг плодів виробляється у господарствах населення.

Виробництво слив
Виробництво слив

«Немає певних стандартів виробництва, через що важко зібрати нормальну експортну партію. І про системні продажі говорити складно. Але тим не менш, сливу ми майже не імпортуємо, лише на початку сезону для розширення асортименту в магазинах. Розвивати експорт було б непогано. І хоча останні кілька років є певне падіння виробництва сливи, але завдяки хорошій морозостійкості плодів, воно не таке значне, як наприклад, по персику або абрикосах», – розповідає Марія Лакеєва.

Щодо вишні, то сьогодні Україна входить у топ-3 виробників цієї культури у світі, поступаючись тільки Росії та Польщі. Утім, вся пропозиція на ринку стосується переробки, а от десертну вишню вирощує дуже мало господарств.

Виробництво вишні
Виробництво вишні

«Оскільки основні обсяги вишні також сконцентровані в господарствах населення, у переробників вже не перший рік виникає проблема із закупівлями через невідповідність ягоди стандартам. Тому сьогодні компанії, що спеціалізуються на шоковій заморозці вишні, змушені імпортувати певні обсяги плодів або створювати власні невеликі сади», – додає Марія Лакеєва.

Нагадаємо, виробництво черешні в Україні знижується.