Агрономія

Як правильно застосувати метод монолітів для визначення стану озимих

метод монолітів

25 січня, 20 лютого і 10 березня – загальноприйняті строки відбору зразків для визначення життєздатності озимих культур. Один із найпростіших і найпоширеніших – метод монолітів.

Про це нагадує ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області.

Для визначення життєздатності рослин методом монолітів з посівів озимих культур  вирубують моноліт ґрунту розміром 30х30 см завтовшки 15 см так, щоб у нього потрапили рослини з двох суміжних рядків.

Якщо немає снігового покриву, відбирати та транспортувати моноліти слід особливо обережно, тому що замерзлі рослини дуже ламкі й легко пошкоджуються, а в дні, коли температура повітря нижче 14…16°С, зразки відбирати не слід, тому що рослини можуть отримати додаткові пошкодження.

Моноліти викладають у дерев’яні ящики відповідних розмірів, прикривають брезентом, мішковиною чи іншим теплоізолювальним матеріалом і переносять у приміщення з температурою +5+10°С для розморожування.

На кожний моноліт оформляють  етикетку, в якій зазначають найменування культури, сорт, назву попередника, площу й номер поля, дату висіву. Обов’язково вказують температуру повітря під час взяття зразка, глибину снігового покриву, наявність, товщину льодяної кірки. Ящики з монолітами прикривають зволоженою мішковиною чи іншим повітропроникним матеріалом і залишають до повного відтавання.

Коли моноліти відтануть, їх переносять у тепле, добре освітлене приміщення з температурою +17+20°С. Надземну масу рослин зрізають ножицями на висоті 4-6 см від поверхні грунту, пустоти й тріщини засипають грунтом. Рослини поливають, підтримуючи достатню вологість грунту і не допускаючи його пересихання. Через десять днів проводять попередню оцінку життєздатності рослин, а через 15-20 днів – остаточну.

Відсоток життєздатних рослин розраховують за формулою: Х=(А:В)х100, де Х – життєздатність посіву у %, А – кількість живих рослин у пробі, В – загальна кількість рослин у пробі.

Здійснюючи облік, до життєздатних треба зараховувати рослини, що активно утворюють нові листки та вузлові корені. Проте слід зауважити, що у слаборозвинених з осені рослин та в умовах недостатнього освітлення, а також на початку і в середині зими нові вузлові корені можуть не утворюватися, але за активного відростання листкових пластинок такі рослини потрібно зараховувати до життєздатних.

Метод монолітів дає найдостовірнішу характеристику життєздатності посівів за умови беззаперечного дотримання всіх правил відбору, транспортування, відтавання та відрощування зразків, оскільки порушення хоча б одного з них.