Жодна із сторін в ісламській країні не може отримати більше за вказану в договорі суму
Підприємці в ісламських країнах мають віддавати 2,5% від свого чистого доходу малозабезпеченим. Такий правовий підхід в ісламі називається зекет (закят). Крім того, жодна із сторін не може отримати більше за суму, яка була погоджена в договорі.
Про це розповіла АgroТimes Тетяна Паєнтко, керуючий партнер ТОВ «АК «Міжнародна правова безпека».
За її словами, мінімальний поріг прибутку, з якого потрібно виплачувати зекет, становить еквівалент вартості 85 грам золота. Однак у цьому питанні є певні нюанси – комусь слід робити відрахування від вартості урожаю, комусь – від вартості худоби тощо. Ісламські принципи передбачають, що багаті люди самі повинні ділитися з бідними.
«Бізнес неможливо вести без міжнародних переказів, однак мусульмани не можуть користуватися відсотками та іншими бонусами (пені, штрафи тощо), які нараховуються за те, що кошти зберігаються на рахунку або за те, що здійснюються певні операції (кешбек), оскільки жодна із сторін не може отримати більше за суму, яка була погоджена в договорі. Теоретично всі «відсотки-бонуси» треба повернути банку, однак коли з технічних причин повернення неможливе, такі кошти можна пожертвувати третій стороні, яка опинилася у скрутному становищі», – зауважила Тетяна Паєнтко.
Вона навела приклад, коли Центральний банк Малайзії не відмовлявся від штрафних санкцій і накопичував їх 10 років. На накопичені кошти було побудовано великий університет. Так само вчинив один з банків Саудівської Аравії, який завдяки штрафам пожертвував в економіку країни більше 1 млрд дол США.
Нагадаємо, експерт розповіла, чому в ісламських країнах заборонені деривативи. Також експерт розповіла про один з ключових принципів ведення бізнесу з ісламськими партнерами.