Садівників очікує зима без екстремального морозу
Наступна зима не буде критичною для плодових садів. До такого висновку підштовхують результати досліджень вчених Інституту садівництва НАНУ.
Про це йдеться у публікації журналу «Садівництво по-українськи».
«Температурні показники листопада та грудня 2020 року були вищими ніж 2019, що давало прогнозоване очікування теплої зими 2020-2021 років. Але морози у другій половині січня та в лютому з мінімальною температурою третьої декади січня та -16°C у лютому (метеостанція ІС, Новосілки) нагадало сумну закономірність у повторенні по Україні холодних зим через кожні 10-12 років, навіть за умов «глобального потепління», — розповідає кандидат біологічних наук Олег Китаєв.
За статистикою, повторення рік у рік двох критичних зим за час метеоспостережень не було, тому слід очікувати м’якої зими, роблять висновок вчені.
Поступове зниження температури у другій половині січня 2021-го сприяло загартуванню рослин яблуні і підвищенню їх потенціалу морозостійкості до -35°C. Проте, морози у січні та лютому 2021 не мали критичних наслідків для яблуневих садів.
Опади весни та серпня сприяли покращенню стану садів і формуванню достатньо високого урожаю, однак нерівномірність у опадах призвела до затягування ростових процесів, затримці листопаду на два-три і більше тижнів в залежності від сорту у порівнянні з 2020 роком. На даний час у більшості сортів листопад пройшов після заморозків 25 та 26 жовтня.
«Поступове зниження температури сприятиме загартуванню рослин, розвитку їх морозостійкості», — підсумовує Китаєв.
Читайте також: Винограду шкодить екстремальна зміна температур взимку