Тваринництво

Які чинники підвищують ризик захворювання на гіпокальціємію

Гіпокальціємія має бактеріальну природу. Проте існує низка чинників, які тією чи іншою мірою впливають на захворювання, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Серед них – генетична схильність (64%) – як індивідуальна, спадкова, так і породна. Найсприятливіші до гіпокальціємії такі породи корів (у порядку спадання): джерсейська, гернзейська, бура швіцька, голштинська, шортгорнська й айрширська. Худоба цих порід гірше засвоює вітамін D, ніж та, що має меншу схильність до гіпокальціємії.

Вікова (фізіологічна, продуктивна) схильність. Частота захворювання зростає за збільшення виробництва молока і послідовних лактацій. Якщо серед первісток захворюваність становить до 0,8% (молоді тварини здатні швидше мобілізувати кальцій із кісток з кістяка, що росте), то після другого отелення – до 4%, третього – до 7%, після четвертого – іноді понад 10%. З віком знижується метаболічна активність і здатність до всмоктування кальцію в кишківнику.

Аліментарні чинники метаболічних розладів. Основною аліментарною причиною є надмірне надходження кальцію в раціоні сухостійного періоду та недостатнє надходження вітаміну D, що, своєю чергою, призводить до гальмування синтезу паратіреоїдного гормону (ПТГ);

– технологічний: стрес, особливо температурний. Захворюваність на гіпокальціємію у корів за прив’язної системи утримання у 2,36 раза вища проти безприв’язного утримання;

– ендокринні патології (гіпопаратиреоз, надлишковий синтез глюкокортикоїдів);

– внутрішні неінфекційні хвороби: захворювання печінки (гострі й хронічні гепатити, гепатоз, цироз), камені в жовчному міхурі, захворювання підшлункової залози, хронічна ниркова недостатність, нефрити, запальні процеси в тонкому відділі кишківника.

Як повідомлялося, для запобігання гіпокальціємії у корів треба скоригувати раціон.