Названо економічні пороги шкідливості бур'янів у посівах ріпаку
Для визначення рівня забур’янення посівів у сучасній практиці застосовують кількісно-ваговий метод обліку бур’янів. На посівах ріпаку свіжа маса бур’янів, що здатна знизити продуктивність культури на рівні господарського (5%) порогу, перебуває в межах 80–280 г/м².
Про це пише Іван Кифорук, ст. наук. співробітник Прикарпатської ДСГ ДС Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer.
За його словами, вадою цього методу є його трудомісткість і низька продуктивність. З огляду на це нині ширше послуговуються методом візуального оцінювання забур’яненості посівів за покриттям поля листям бур’янів.
Щоб запобігти шкодочинності бур’янів у посівах ріпаку, потрібно проводити відповідні заходи, враховуючи такі економічні пороги шкідливості:
- малорічні низькорослі >16 шт./м²;
- малорічні високостеблові >6 шт./м²;
- багаторічні коренепаросткові >1 шт./м²;
- підмаренник чіпкий >0,1 шт./м².
«З одного боку, ріпак за сприятливих умов вирощування є однією з найбільш конкурентоспроможних до бур’янів сільськогосподарською культурою, а з іншого – на її конкурентоспроможність впливає, в першу чергу, культура землеробства (якісна підготовка ґрунту, оптимальний строк сівби, густота продуктивного стеблостою), а також час появи сходів ріпаку та бур’янів і їх видовий склад», – зазначив Іван Кифорук.
Він також додав, що захист від бур’янів тільки агрономічними заходами не завжди забезпечує чистоту посіву ріпаку. Тому за потреби найефективнішим засобом боротьби з бур’янами є хімічний метод – застосування гербіцидів.
Нагадаємо, боротися з багаторічними бур’янами у посівах озимого ріпаку слід до сівби.