Овочі-Ягоди-Сад

Погодний стрес скорочує довговічність насаджень винограду

Зрошення в посушливих умовах є найбільш дієвим способом підвищення врожайності винограду, що знижує негативну дію стресових явищ, розповів Володимир Паларієв, керівник виноградарсько-виноробного напрямку господарства «Фрумушика-Нова».

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи»

Хоча виноград належить до посухостійких мезофітів, але стресові умови сприяють зниженню урожайності, погіршують загальний фізіологічний стан рослин, що, своєю чергою, скорочує довговічність насаджень, кажуть експерти.

Ключовим показником для розрахування режиму поливу є найменша вологоємність (НВ) — найбільша кількість води, яку здатний утримати ґрунт після стікання гравітаційної вологи за глибокого залягання ґрунтових вод.

Результати визначення водних та фізичних властивостей ґрунту під виноградниками у господарстві «Фрумушика-Нова» показали, що НВ ґрунту відповідає задовільній оцінці. Усі фізіологічні та мікробіологічні процеси у ґрунті відбуваються за вологості від 60% НВ.

Згідно досліджень працівників Національного наукового центру «ІВіВ імені В. Є. Таїрова», для забезпечення високої продуктивності винограду вологість ґрунту під час вегетації кущів винограду слід підтримувати в таких межах:

  • для пісків — 50–100% НВ;
  • чорноземів легкосуглинкових — 70–100% НВ;
  • чорноземів важкосуглинкових — 75–100% НВ.

«Це означає, що наступний полив треба проводити тоді, коли вологість ґрунту досягне значення нижнього порогу оптимального зволоження у такій нормі, щоб забезпечити 95–100% НВ», — пояснює Андрій Штірбу, заввідділу виноградарства ННЦ «ІВіВ імені В.Є. Таїрова».

Навіть у роки із порівняно добрим забезпеченням за кількістю опадів вологість ґрунту на початок вегетації винограду в умовах південного Степу не досягає 100% НВ, а становить всього 74–93%. При цьому умови перезимівлі вчені оцінюють як незадовільні.

Читайте також: Краплинне зрошення є найраціональнішим для виноградників, – учені