Новий препарат здатний збільшити стійкість рослин соняшнику до вовчку
У боротьбі з вовчком соняшниковим великий інтерес серед синтезованих елісіторов являє 2,6-діхлорізонікотинова кислота та її метиловий ефір, позначені як INA.
Про це розповів Сергій Хаблак, начальник відділу впровадження та моніторингу технологій у рослинництві агрохолдингу A.G.R. Group, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Вони викликають системну стійкість (SAR) до бактеріальних, грибних і вірусних хвороб, індукують синтез PR-білків, а також активізують захисні реакції соняшнику на зараження вовчку та призводять до одревеснення ендодерми і, як наслідок, гальмування проникнення гаусторій насіння вовчку через клітинну стінку кореня.
Подібний з INA ефект мають і піразолкарбоксікислоти. Перевагою 3-хлор1 метил-1-Н-піразол-5-карбоксікіслоти (СМРА) є хороша розчинність у воді й повна відсутність фітотоксичності. Великі надії покладають на S-метиловий ефір бензо (1,2,3) тіадіазол-7-карбонової кислоти (бензотіадіазол – benzothiadiazole).
«Це ефективний індуктор стійкості до багатьох патогенних мікроорганізмів, зокрема вірусів, бактерій, грибів і вовчку», – зазначив агроном.
На ринку засобів захисту рослин відомий під загальною назвою ацібензоларS-метил (acibenzolar-S-methyl) і торговими марками Actigard, Bion 50WG, Blockade, Boost.
Ефективність дії ацібензолар-S-метилу, як й інших індукторів системної стійкості, що містять ліпіди (ненасичені жирні кислоти), аміноцукри (хітин), пептиди (бактеріальний білок харпін, білок холодового шоку), залежить від багатьох чинників: дози, виду і сорту рослини, стадії розвитку, кліматичних умов і терміну застосування.
«Однак застосування препарату в поєднанні з методами селекції та генетичної інженерії є перспективним у збільшенні стійкості рослин до вовчку», – переконаний Сергій Хаблак.
Нагадаємо, сертифіковане насіння дає змогу запобігти поширенню соняшникового вовчка. Раніше повідомлялося, захистити соняшник від вовчка допоможе комплекс заходів.