Спостерігається збільшення ареалу дротяників у північному напрямку
Дротяники та несправжні дротяники мають багаторічний цикл розвитку генерації у ґрунті, тому за умов теплих, м’яких зим і подовження сезону вегетації відбувається збільшення їх ареалу в північному напрямку.
Такими даними поділився Андрій Федоренко, старший науковий співробітник лабораторії прогнозів Інституту захисту рослин НААН у своїй статті у журналі The Ukrainian Farmer.
В усіх зонах упродовж останніх років реєструється помітне зменшення заселеності ними полів та їх чисельності.
«За подальшого потепління клімату в місцях екологічного оптимуму ситуація зміниться депресією популяцій через обмежені можливості геобіонтів підтримувати екологічний оптимум і швидко адаптуватися до фізико-хімічних характеристик ґрунту», – додав експерт.
Головним сприятливим чинником для розвитку цих шкідників є дощова й волога погода. Саме тому шкідливість їх личинок в останні роки стримують погодні умови, адже прохолодна весна і посушлива друга половина літа з браком ґрунтової вологи змушують шкідників мігрувати в глибші шари ґрунту.
Так, їх середня чисельність, що протягом 2010– 2015 рр. трималася на рівні 1-1,3 екз./м², у 2016–2019 рр. знизилася до 0,9-1 екз./м², а у 2020-му – до 0,8 екз./м², одночасно набувши більшого поширення в північних, західних і центральних областях.
Дротяники (смугастий, темний) (Elateridae) і несправжні дротяники (Tenebrionidae) пошкоджують зернові культури в період від набубнявіння зерна в ґрунті й до фази 4–5 листків.
Нагадаємо, шкодочинність дротяника на кукурудзі зростає за холодної весни.