Стійкість рослин до приморозків залежить від вмісту спирту, цукрів та бактерій
Cтійкість рослин до пошкоджень, які завдають приморозки, залежить від низки чинників, зокрема від умісту цукрів і спирту в тканинах рослин, а також від бактерій, що сприяють формуванню кристаликів льоду.
Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».
«Ушкодження виникають унаслідок замерзання рідини всередині клітин або в міжклітинному просторі, – зазначає Роберт Сас, дорадник Інституту практичного садівництва (IPSAD, Копана, Польща). – Якщо температура повітря падає нижче за 0°C, це не означає автоматичне ушкодження тканин рослин. Чим вища концентрація розчинених речовин у біологічних рідинах клітин — тим нижча температура їхнього замерзання. Загалом ці рідини можуть піддаватися значному переохолодженню й не замерзати навіть за температури, що доходить до –10°C».
За словами дорадника, на висоту критичної температури замерзання рідини клітини вельми впливає наявність бактерій, особливо штамів виду Pseudomonas syringae та Erwinia herbicola. Білки на клітинній мембрані цих бактерій є осередками кристалізації, на яких можуть утворюватися кристалики льоду. У результаті наявність тих бактерій на поверхні листка сприяє переохолодженню рідини в тканинах рослин і значному підвищенню температури замерзання (десь до –2°C).
«Обмеження наявності тих бактерій істотно збільшує стійкість рослин до пошкодження морозами», – підсумовує Роберт Сас.
Читайте також: Дорадник розповів про ефективний метод прогнозування приморозків