Тваринництво

Як позначається на птиці рівень ураження корму мікотоксинами

Як позначається на птиці рівень ураження корму мікотоксинами

Вплив токсинів залежно від виду гриба, підвиду птиці та ступеня забруднення дуже різниться та може проявлятися як відмова від корму, імуносупресія, ураження нирок або печінки, крововиливи у кишківнику, розлади нервової системи, погіршення якості м’яса тощо, пише журнал «Наше птахівництво».

Рівень контамінації токсинами може мати низький, середній та високий ризик ураження (див. таблицю).

За низького ризику зараження корму мікотоксинами (менше порогового рівня) немає  негативного ефекту на продуктивність птиці. Мінімального впливу при цьому зазнають види з коротким виробничим циклом (бройлери). Та у птиці з довшим виробничим циклом (кури-несучки, батьківське поголів’я) з часом можуть розвиватися захворювання через пригнічення імунної системи. Зокрема, зростає ймовірність зниження ефективності вакцинації та погіршення здоров’я кишківника.

Середній ризик – це найнижчий уміст токсинів у кормі, за якого помітні порушення зоотехнічних показників. Наприклад, у бройлерів погіршуються прирости, знижується якість м’яса; у курей-несучок – несучість та якість яєць, їхня маса тощо. У птиці будь-якого виду погіршуються показники крові, хоча жодних специфічних симптомів ураження мікотоксинами не спостерігають.

За високого ризику контамінації корму токсинами перевищується пороговий рівень і у 100% випадків знижуються виробничі показники птиці та проявляються специфічні ознаки отруєння мікотоксинами: загальне пригнічення, відмова від корму, раптове порушення травлення, ураження внутрішніх органів: печінки, нирок, серця, жовчних проток.

Водночас варто брати до уваги підступність мікотоксинів: наявність у сировині токсинів нижче порогового рівня контамінації не свідчить про повну безпечність корму.

Потрібно зважати на кумулятивну дію токсинів, коли за тривалого згодовування кормів навіть із незначним рівнем зараження мікотоксини здатні накопичуватися та досягати критичного показника. У такому випадку з’являються незначні клінічні прояви (зниження апетиту, загальне пригнічення стану, порушення травлення тощо), які сигналізують про розвиток мікотоксикозів.

Як повідомлялося, можна запобігти контамінації зерна мікотоксинами.