Тваринництво

Живі вакцини з гетерологічних штамів проти інфекційного бронхіту курей часто застосовують безпідставно

Вірус інфекційного бронхіту курей (ІБК) здатний швидко змінюватися. В результаті цього можуть з’являтися нові варіанти і серотипи. Тому перш ніж розглядати питання про використання вакцин, що містять такі віруси, необхідно спочатку визначити широту поширення варіантних серотипів ІБК.

Про наявність варіантних вірусів судять із того, коли в стадах, належним чином вакцинованих вакцинами серотипу Массачусетс, спостерігають проблеми, схожі з проблемами за ІБК. Таке рішення може бути ухвалено на основі дослідження парних проб сироваток, генодіагностики і вірусовиділення.

Коли доведено, що наявні препарати створюють недостатній захист проти поширеного вірусу, розроблення гомологічної вакцини проти нового варіанту є обґрунтованим. Вакцини на основі нових серотипів можуть бути включені в програму вакцинації, коли достовірно встановлено переважання нових типів.

За теорією протектотипів, захист від різних генотипів вірусу ІБК можливий шляхом використання різних комбінацій гетерологічних вакцинних штамів: 4/91, Н-120, Ма5, D274, IB88, IBvar, QX та інші.

Живі вакцини проти ІБК, що складаються з гетерологічних штамів, дуже часто застосовують безпідставно, що призводить до генетичних змін вірусу і появи нових польових ізолятів, з якими важко боротися. Вакцини з гетерологічних штамів слід застосовувати тільки за показаннями – тоді від них буде ефект.

Багато дослідників вважають найефективнішим застосування комбінації вакцинних штамів, що належать до генотипів Массачусетс і 4/91. За складання схем специфічної профілактики респіраторних хвороб слід пам’ятати про те, що застосування живих вакцин для одних і тих же органів-мішеней призводить до негативних наслідків у вигляді ускладнень.

Як повідомлялося, брак холіну в птиці спричиняє порушення ліпідного обміну.