Тваринництво

Живець свиней за тиждень подешевшав ще майже на 2%

Живець свиней за тиждень подешевшав ще майже на 2%

Цього тижня середньоринкова позначка на живець свиней опустилася до 42,3 грн/кг, втративши майже 2% порівнянні з попереднім.

Про це повідомили в Асоціації свинарів України.

У другій половині листопада спостерігається досить суперечлива ситуація. З одного боку, зважаючи на наближення зимових свят оператори очікували хоча б на укріплення цін на досягнутому рівні. З іншого боку, передумов для здороження свинини в закупівлі наразі не вбачають, а ціна продовжує низхідний рух.

За свідченнями м’ясопереробників, ціна на свиней живою вагою цього тижня дуже неоднорідна: частина операторів здійснювала заготівлю по 43-44 грн/кг, деякі працювали в межах 41-42 грн/кг, подекуди звучали й нижчі цінові пропозиції.

Водночас закупівельники зазначають, що пропозиція свиней достатня, проте середня жива вага тварин, що надходять на забій, збільшилась щонайменше на 5-7 кг і досить часто перевищує 120 кг.

Ситуацію зі збутом оператори ринку описують як досить мляву: формування запасів і заготівля сировини для виробництва м’ясних делікатесів до зимових свят відбулася без ажіотажу та жодним чином на відзначилася на ціні закупівлі.

При цьому попит із боку кінцевого споживача слабкий, що пояснюється низькою платоспроможністю населення, яку найбільше пов’язують з настанням опалювального сезону.

М’ясопереробники одностайно заявляють, що поточна ситуація на ринку живця свиней не відповідає традиційній поведінці цін у такий період. Тому прогнозувати ситуацію на подальшу перспективу досить важко.

Однак наявність імпортної сировини (переважно свинини в елементах) на ринку, стриманість купівельної активності споживачів та зміна стратегії м’ясопереробників щодо формування запасів тисне на внутрішню ціну.

Крім цього, вища середня забійна вага (та, як наслідок, гірший вихід м’яса з туші), на думку закупівельників, промовисто вказує на те, що нестачі свинини у найближчі кілька тижнів не буде.

Отже, очікується, що наступного тижня діапазон закупівельних цін консолідується на рівні 41-42 грн/кг.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!