Загострюється протистояння між давніми й новими гравцями в сфері рибальства

Нова система аукціонів на промисловий вилов водних біоресурсів мала б створити прозорий механізм їх розподілу. Проте на практиці стала інструментом маніпуляцій.
Про це у своїй колонці на Аgrotimes пише голова громадської спілки «Риба України» Любомир Гайдамака.
«Нові компанії блокують участь давніх користувачів, штучно завищуючи ставки, а потім не підписують протоколи, ‒ зазначає він. ‒ Останні у відповідь вдаються до саботажу: псують неводи, встановлюють перешкоди, що створює реальну загрозу для безпеки на воді».
До того ж активно використовується адміністративний ресурс: через тиск, скарги чи навіть сумнівні схеми залучення правоохоронців, додає Любомир Гайдамака.
«Фактично аукціони у тому вигляді, в якому вони існують сьогодні, створюють нові конфлікти замість вирішення старих», ‒ наголошує він.
Так, Дністровський лиман опинився в епіцентрі чергової рибальської кризи.
«На тлі війни за ресурси між давніми користувачами і новими гравцями ринку ми спостерігаємо найгірше ‒ десятки тонн мертвої риби, викинутої на берег. Це ‒ не просто екологічна катастрофа, а симптом глибших системних проблем у промисловому рибальстві», ‒ переконаний Любомир Гайдамака.
Він зазначає, що основні конфлікти точаться між користувачами, які десятиліттями працюють на лимані, й новими підприємцями, котрі виграли право на вилов через аукціони.
«Такі протистояння загострюються щороку, але зараз ситуація вийшла з-під контролю», ‒ підкреслює експерт.
Як повідомлялося, реалізувати держпрограму з імпортозаміщення рибопродукції малоймовірно.