Які типи переривчастого освітлення ефективні в яєчному й бройлерному виробництві

Режими освітлення пташників умовно можна розділити на переривчасті та з одним світловим періодом. Переривчасті режими застосовують і за вирощування курей-несучок, і бройлерів. Однак режими для різних напрямів істотно відрізняються, пише журнал «Наше птахівництво».
Так, за режимів переривчастого освітлення важлива не загальна тривалість світлового дня, а те, в який час доби забезпечено світло, і яка в результаті тривалість суб’єктивного дня ‒ періоду, що кури в режимі переривчастого висвітлення сприймають як тривалий світловий день.
Усі режими переривчастого освітлення умовно можна розділити на два типи: асиметричного та симетричного. Птиця реагує на них по-різному. Режими переривчастого освітлення асиметричного типу (наприклад, 2С : 4Т : 8С : 10Т) сприймаються як одноразова зміна дня й ночі.
З точки зору споживання корму, овуляції та яйцекладки, у режимах переривчастого освітлення цього типу кури найбільший період темряви сприймають як ніч, а наступний за ним світловий період ‒ як початок суб’єктивного дня чи світанок.
Інші короткі періоди темряви птиця ігнорує, та поряд зі світловими періодами сприймає як тривалий світловий день, тобто відбувається загальна синхронізація яйцекладки.
За застосування режимів переривчастого освітлення асиметричного типу продуктивність птиці підвищується, а витрати корму знижуються або ж ці показники лишаються на рівні постійного освітлення. Саме режими цього типу широко застосовуються в яєчному птахівництві.
Режими переривчастого освітлення симетричного типу (наприклад, (2С : 4Т) × 4 або (1С : 3Т) × 6 тощо) не мають чіткої межі між суб’єктивним днем і суб’єктивною ніччю, бо всі періоди світла та темряви однакові за тривалістю. У стаді курей відбувається десинхронізація яйцекладки: вона триває протягом 24 годин.
За режимів переривчастого освітлення симетричного типу загалом яєчна продуктивність знижується з одночасним підвищенням маси яєць і поліпшенням якості шкаралупи. Особливо характерно для режимів цього типу підвищення живої маси. Тому їх доцільно застосовувати у бройлерному виробництві.
Нагадаємо, для курей-несучок важлива інтенсивність освітлення.