Які чинники запускають розвиток аспергільозу в птиці
Аспергільоз буває у вигляді спорадичних випадків серед сільськогосподарських тварин і бджіл, а також у вигляді ензоотій серед молодняку птиці. Джерело хвороби ‒ хвора птиця, а також забруднені спорами грибів роду Aspergillus повітря, корми, підстилка й ґрунт, пише журнал «Наше птахівництво».
Спори грибів потрапляють у довкілля з повітрям, що видихають, із виділеннями з носової порожнини та очей.
Шлях зараження найчастіше аерогенний, проте можливий і через органи травлення. Молодняк птиці заражається через порушення зоогігієнічних умов у інкубаторі під час виведення в перші дні життя, вдихаючи повітря, що містить спори грибів. Гриби розвиваються на вологих стінах приміщень, у годівницях, кормах, підстилці, посліді.
Особливо небезпечний аспергільоз у племінних господарствах, де за поганих умов утримання батьківського стада яйця можуть уражуватися грибами в гніздах: спори проникають через пори шкаралупи, спричиняючи загибель ембріонів і зараження молодняку в інкубаторах.
Спонтанне зараження може відбуватися повітряно-крапельним шляхом або через пил.
Виникненню й поширенню аспергільозу сприяють велика скупченість тварин, надмірна вологість повітря, брак світла в приміщення та інші чинники, що впливають на органи дихання, зниження резистентності, неповноцінний раціон, особливо відсутність вітамінів.
Часте й безсистемне використання антибіотиків також може запускати розвиток захворювання. Часто аспергільоз ускладнюється патологічними процесами при мікоплазмозі й інших респіраторних захворюваннях.
Не останню роль у епізоотичному ланцюгу за аспергільозу відіграє комплектування молодняку птиці великими партіями.