Яка доза насіння геліотропу спричинює отруєння курей
Отруєння птиці геліотропом опушеним стається через наявність у ньому алкалоїдів геліотрину, лазіокарпіну та їх N-оксидів. Насіння геліотропу містить до 1% алкалоїдів. А в посушливі роки їхня концентрація може збільшуватися.
Птиця найбільш чутлива до отруєнь цими алкалоїдами. Для курей, наприклад, токсичним є насіння в дозі 0,1 г/кг маси тіла й більше.
Алкалоїди геліотропу мають виражену кумулятивну й гепатотоксичну дію. Під їхнім впливом різко порушується функція печінки, яка стає специфічним акумулятором міді (рівень її збільшується у 10-20 разів).
У завершальний період отруєння у птиці розвивається гіперкупремія, яка призводить до гемолізу еритроцитів і розвитку жовтухи.
Отруєння викликає кахексію й пригнічення, за яких прогноз несприятливий навіть у разі, якщо з раціону усунути засмічені корми.
У гострих випадках кров птиці набуває темно-вишневого забарвлення, напівзгорнута; нирки, селезінка, жовчний міхур і легені збільшені. Печінка – охряно-жовтого кольору, нирки дряблі, спостерігається жирова й білкова інфільтрація печінки та нирок. Можуть також спостерігатися скупчення значної кількості рідини у черевній порожнині.
Додати коментар